Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы республикага француз инвесторларын җәлеп итәчәк

2017 елның 6 декабре, чәршәмбе
Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы Франциядән яңа инвестицион проектларны җәлеп итүгә ярдәм итәчәк. Бу Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгының Овернь-Рона-Альпы Франция регионының Кече һәм урта бизнес Конфедерациясе арасында аралашу турында килешү барлыкка килүгә мөмкин булды. Документка имзаларын Кече һәм урта бизнес Конфедерациясе президенты Франсуа Тюрк һәм ТР ИҮА җитәкчесе Талия Миңнуллина кул куйдылар. Овернь-Рона-Альпы Франциядә халык саны һәм ВРП җитештерүе буенча икенче урында тора. Регионда авыл хуҗалыгы үсеш алган, шулай ук ул экспорт буенча Франциядә икенче регион булып тора. “Россия белән хезмәттәшлек – безнең эшебезнең иң приоритетлы юнәлешләрнең берсе. Татарстан, Россиянең иң үсеш алган регионнарның берсе буларак, безнең өчен бик сөйкемле”, - дип Овернь-Рона-Альпы регионының делегациясенң җитәкләгән Филипп Менье әйтте. Франция компанияләре Татарстан базарында эшлиләр инде. Air Liquid техник газларны җитештерүчесе үз җитештерүен Татарстанда 2010 елда башлап җибәрде, республика өчен ул иң зур Франция инвесторына әйләнде. Компаниянең Татарстанга тулай инвестицияләр күләме 7 ел эчендә 25,9 млн доллар тәшкил итте.