Бөтен юллар Татарстанга алып бара

2018 елның 18 октябре, пәнҗешәмбе

Татарстан башкаласында «Казан Экспо» Халыкара күргәзмә үзәгендә «Юл 2018» Махсуслаштырылган күргәзмәсе үтә.

Күргәзмә Россиянең автомобиль юллары берләшмәсенең төп катнашучыларны берләштерә – Россия Федерациясе Транспорт министрлыгы, Федераль юл агентлыгы, субъектларның башкарма хакимият органнары, яңа технологияләр, материаллар һәм җиһаз җитештерүчеләре, фән һәм бизнес, юл хуҗалыгының төп экспертлары вәкилләре.

Күргәзмә кысаларында тематикалы конференцияләр һәм семинарлар, алдынгы өлкә компанияләренең презентацияләр үтә. Россиянең иң зур агломерацияләрнең юл инфраструктураларны яхшыртуга юнәлгән «Куркынычсыз һәм сыйфатлы юллар» приоритетлы проектын гамәлгә ашыру барышына һәм нәтиҗәсенә зур игътибар бирелде.

Күргәзмәне уздыру урыны очраксыз булмады. Татарстан Республикасы Россия Федерациясенең иң үсеш алган регионнарның берсе булып тора, халыкара икътисади хезмәттәшлекне ныгытуга өлеш кертә: Татарстан Республикасы сәүдә-икътисади партнерлары санына 155 ил керә. Татарстанда автомобиль, тимер юл, су һәм һава транспорты өчен заманча транспорт инфраструктурасы бар. Алты федераль автомобиль трассасы республика аша үтә, ул Европа-Көнбатыш Кытай югары тизлекле транспорт коридорын булдыру проектында катнаша.

«Күргәзмә беренче тапкыр Мәскәүдән регионга күчте. «Казан Экспо» – шундый чараларны үткәрү өчен бөтен шартлар булдырылган урын», – дип Россия Президенты ярдәмчесе Игорь Левитин билгеләде.

Күргәзмә үзәге федераль чаралар саны буенча Россиянең 5 төп күргәзмә комплексына керергә дәгъва итә.

«Казан-Экспо хәзер иң зур Идел буе конгресс-күргәзмә үзәге. Экспо-үзәгенә халыкара компетенцияле көчле команданы җыярга телим», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина уртаклашты.

«Казан-Экспо» халыкара күргәзмә үзәге – Татарстан Республикасының башкаласында «Казан» Халыкара аэропорты янында дөнья дәрәҗәдәге комплексы. Комплекс аэропорт һәм аэроэкспресс станциясе белән бәйләнгән өч күргәзмә павильоныннан тора.

«Казан-Экспо» – халыкара һәм регионара элемтәләр өчен яңа мәйдан, дөнья технологияләр һәм белем трансферы өчен платформа.