Берләшкән Милләтләр Оешмасы Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгын дөньяда иң яхшыларның берсе буларак таныды

2018 елның 23 октябре, сишәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы иҗтимагый-икътисади табышлар китерәчәк секторларга инвестицияләрне кертүдә казанышлар өчен БМО Премиясенә лаек булды.

Бүләкләү церемониясе 22 октябрьдә Бөтендөнья инвестицион форумында БМО штаб-үзәгендә һәм халыкара бизнес, икътисади үсеш һәм дипломатия үзәгендә үтте.

Бу елда форумда якынча 6000 кеше катнаша: инвестицион берләшмә әгъзалары, дәүләтләр һәм хөкүмәтләр башлыклары, министрлар, халыкара компанияләр һәм фонд биржалары җитәкчеләре, инвестицияләрне җәлеп итү буенча агентлыклар җитәкчеләре, халыкара инвестицияләр өлкәсендә экспертлар, гражданнар берләшмәсе вәкилләре һәм белгечләр.

Барлык 7 бүләк бирелде. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы белән бергә Бахрейн Икътисади үсеш советы, Һиндстан инвестицияләргә ярдәм итү милли агентлыгы, Лесото Милли үсеш корпорациясе, КАР Сәнәгать һәм сәүдә департаменты, Колумбия инвестицияләрне җәлеп итү буенча агентлык, Бразилия Сәүдә һәм инвестицияләр буенча агентлыгы алдылар.

Инвестицияләргә ярдәм итү өчен БМО премиясе 2002 елдан үткәрелә.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы хакимнәрнең аерым танылуын алды.

«Халыкара танылу – безнең эшебезнең иң югары бәясе. Россиядә Татарстанда гына шундый премия бар. Бездә бит инвесторлар өчен иң яхшы шартлар тудырылган! Татарстанга инвестицияләгез», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина киңәш бирде.

«Билгеләнгән оешмалар Премиянең иҗтимагый-икътисади үсешкә өлеш кертүнең мөмкинлеге турында әйтә», – дип UNCTAD Инвестицияләр һәм эшмәкәрлек буенча директор Джеймс Чжан уйлый.