Беренче Татарстан-Һиндстан биофармацевтик форум: югары технологияле өлкәләрнең үсеше һәм озын гомерлек серләре

2018 елның 21 ноябре, чәршәмбе

2018 елның 19-20 ноябрендә Татарстан-Һиндстан мөнәсәбәтләрендә яңа этап башланды. Һиндстан бизнес-даирәләре һәм Хөкүмәт вәкилләре кергән зур делегация Татарстанның икътисады һәм инвестицион климаты белән танышты. Республиканың Инвестицион үсеш агентлыгында кунаклар Татарстан белән алдагы хезмәттәшлек юлларын билгеләделәр.

«Татарстан үзе акылга сыймаслык! Безгә сезнең инфраструктура һәм ресурслар ошый. PHARMEXCIL бүген Татарстанда 27 компания бар. Безгә Республика белән мөнәсәбәтләрне үстерү кызык, бердәм эшне дәвам итәчәкбез! Рәхмәт сезгә!», – дип PHARMEXCIL генераль директоры Рави Удай Бхаскар рәхмәтләде.

Советка 3,5 мең компания керә, аның эшчәнлеге Һиндстан компанияләрнең  Россия базарларына чыгу һәм инвестицияләрне җәлеп итүгә юнәлгән.

Татарстан Һиндстан белән аралашуга зур мәгънә бирә. Ил Казан вертолет заводыннан заказлар ясый. Анда «КАМАЗ» йөк машиналары да яхшы танылган. «Татнефть» һәм «ТАИФ» компанияләре белән хезмәттәшлек бара. Приоритетлы хезмәттәшлек юнәлешләре арасында – ашламаларны җитештерү, фармакология, IT-технологияләр һәм сәламәтлек саклау.

«Узган елда Татарстанга Һиндстан эшлекле даирәләрнең визиты кысаларында машина төзелеше өлкәсендә җитештерү күәтләрен урнаштыру мөмкинлеге турында сүз барды. 2030 елга кадәр Стратегиягә нигезләнеп без сәламәтлек саклаучы һәм озын гомерлелеккә, бизнес үсешенә ярдәм итүче партнерлыкка приоритетыбызны бирәбез», дип Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина уртаклашты.

Фармацевтик сәнәгать – Һиндастан үсешенең иң мөһим стратегик юнәлешләрнең берсе. Дәүләт дару препаратларын җитештерүче беренче 15кә керә һәм 20 меңнән артык дару җитештерә. Инновацион компанияләргә ярдәм дә эффектив эшли. Бу барысы да Татарстан-Һиндстан биофармацевтик форумын үткәрүгә нигез булды.

Форум яклар арасында фармацевтик һәм биотехнологияләр өлкәсендәге оешмаларның үзара табышлы хезмәттәшлек үсешенә юнәлгән, аларның уңышы тагын бер стратегик максаты – озын гомерлелек өчен шартларны булдыруны ирешәгә ярдәм итә.

Чарада 100 кеше катнашты. Рави Удай Бхаскар билгеләгәнчә, визитның төп максаты – Татарстан аша Россия базарларына чыгу. Татарстанда бизнес алып бару шартлары, инвесторларга өстенлекләр, R&D өлкәсендә хезмәттәшлек һәм иң яхшы технологияләр турында сөйләштеләр.