ПХИФ-2019да Татарстан инвестицион климат хәле буенча Россиянең иң тотрыклы регионы исемен саклап калды һәм 31 хезмәттәшлек турында Килешүгә кул куйды

2019 елның 11 июне, сишәмбе

11 июньдә Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында Татарстан делегациясенең Петербург халыкара икътисадый форумында катнашу нәтиҗәләре буенча брифинг узачак. Спикерлар арасында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов һәм Татарстан икътисад министры урынбасары Индира Киреева чыгыш ясаячак.

Петербург халыкара икътисадый форумы Россиянең төньяк башкаласында 6-8 июньдә узды. Татарстан делегациясен Республика Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкләде.

Форумда Татарстан Республикасының инвестицион потенциалын тәкъдир итү өчен G павильонында республиканың эре предприятиеләре һәм проектлары: Фарммедполис, Машина төзелеше кластеры, һөнәри осталык буенча WorldSkills 2019 дөнья чемпионаты һәм башкалар презентациясе белән күргәзмә экспозициясе оештырылды.

«Бу форум Татарстан өчен үзенчәлекле. Без Россиянең башка регионнары, шулай ук эре оешмалар һәм халыкара компанияләр белән хезмәттәшлек турында 31 Килешү төзедек, гамәлдәге партнерлар белән очраштык һәм яңа элемтәләр урнаштырдык. Татарстан Республикасы бүген – инвесторлар өчен иң кызыклы регион һәм Россия регионнарында инвестицион климат хәленең Милли рейтингы нәтиҗәләре – моның тагын бер дәлиле», – дип билгеләде Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.

Интернет-ритейлинг безнең илдә актив үсеш ала, 6 июньдә ТР Президенты һәм OZON компаниясе арасында Яшел Үзән сәнәгать мәйданчыгы территориясендә, 8 га мәйданлы җир участогында инвестицион проектны тормышка ашыру турында Килешүгә кул куелды.  Беренче чиратта (2019-2020 еллар) 20 мең кв. м. үз эченә ала, 500 эш урыны булдыру планлаштырыла. 2020 елның 3 кварталында файдалануга тапшыру планлаштырыла. Әлеге комплекс Татарстанга һәм Россиянең барлык якындагы субъектларына хезмәт күрсәтер дип көтелә.

Моннан тыш, форум кырларында Милли рейтинг нәтиҗәләрен игълан итү булды: Татарстан Республикасы баскычка күтәрелде һәм 2 нче урынны алды. Бәяләү 44 күрсәткеч һәм 4 юнәлеш буенча үткәрелде: җайга салу мохите, бизнес өчен институтлар, инфраструктура һәм ресурслар, кече эшкуарлыкка ярдәм итү. Экспертлар билгеләп үткәнчә, Татарстан – рейтингның бөтен тарихында иң тотрыклы регион: бишенче ел рәттән республика лидерлар өчлегенә керә, шул исәптән өч тапкыр рейтингның беренче баскычын били. Быел лидер белән аерма нибары 0,3 балл тәшкил итте. Регионның иң уңышлы күрсәткече булып бизнеска ярдәм итүнең оештыру механизмнары эшенең нәтиҗәлелеге һәм бизнесны яклау белән бәйле юнәлеш танылды.

Талия Миңнуллина форум кырларында Россия һәм чит ил дәүләт эшлеклеләре белән хезмәттәшлекне ныгыту һәм кору буенча берничә сөйләшүләр үткәрде, шул исәптән Бөекбританиянең Россиядәге илчелегенең халыкара сәүдә департаменты башлыгы Тревор Льюис, шулай ук югары технологияләр, төзелеш, күчемсез мөлкәт, автомобиль төзелеше, сәнәгать, автоматлаштыру өлкәсендә дөнья лидерлары белән, шул исәптән Google, Hyundai Corp, Siemens, Schneider Electric, Yokogawa Electric, RockWool җитәкчелеге белән.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе инвестицияләрне җәлеп итү һәм экспортка ярдәм итү буенча Ерак Көнчыгыш агентлыгы белән хезмәттәшлек итү турында Килешүгә кул куйды. Килешү нигезендә чаралар планы мәгълүмат хезмәттәшлеген, инвестицион проектларны җәлеп итү һәм гамәлгә ашыру буенча тәҗрибә уртаклашуны, бизнес-миссияләр оештыруны, яклар территориясендә инвестицион проектларны гамәлгә ашыруда ярдәм күрсәтүне күздә тота.

«Без инвестицияләр җәлеп итү буенча иң яхшы тәҗрибәләр Ерак Көнчыгышка килсен өчен регионнар белән актив хезмәттәшлек итәбез. Без җәлеп итүчән инвестицион климат формалаштыруда югары казанышлар күрсәткән һәм Россия һәм чит ил инвесторларының игътибарын алучы регионнарның тәҗрибәсен өйрәнергә җыенабыз», – дип билгеләп үтте Инвестицияләрне җәлеп итү һәм экспортка ярдәм итү буенча Ерак Көнчыгыш агентлыгы генераль директоры Леонид Петухов.