Бизнесны белүчеләр барлык өчен җавап бирделәр

2019 елның 20 августы, сишәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина һәм Түбән Кама шәһәре мэры Айдар Метшин Кама агломерациясе инвесторларына актуаль сораулар бирделәр: предприятиеләрнең җитештерүчәнлеген арттыру өчен нәрсә кирәк, Татарстан продукциясен кайда сатырга яхшырак, яңа проектларны ачу кайчан планлаштырыла.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы даими рәвештә бизнес һәм хакимият арасындагы багланышлар, инвесторлар белән элемтә урнаштыру, компанияләрнең Татарстанның инвестицион климатын формалаштыруда катнашуы, компанияләр интеграциясе һәм партнерлыгында катнашуы, шулай ук бизнес алып бару өчен уңайлы шартлар формалаштыру буенча кызыклы чаралар форматын әзерләү буенча эш алып бара. Мәсәлән, Түбән Камада интеллектуаль уен форматында Татарстан Республикасының Инвесторлар клубы әгъзалары очрашуы узды.

«Бу тәҗрибәбез объектив рәвештә күп булмау сәбәпле, без инвестицион үсеш агентлыгына мөрәҗәгать иттек. Болар барысы да тыгызрак хезмәттәшлеккә һәм без кызыксынган нәтиҗәгә ярдәм итә», – дип ассызыклады мэр.

Интеллектуаль турнирны уздыру өчен үз эшенең чын белгече – «Нәрсә? Кайда? Кайчан?», ике тапкыр «Бәллүр ябалак» иясе Елизавета Овдеенко чакырылды. Алып баручы – Россия тележурналисты Максим Шәрәфетдинов. Инвесторлар белән аралашуның мондый форматы агымдагы елның июнендә Казанда сыналды һәм Инвесторлар клубы әгъзалары тарафыннан бертавыштан хупланды.

«Мин сезнең регионга икенче тапкыр киләм, һәм миңа бүген Түбән Камада булу бик шат. Биредә бик акыллы кешеләр, интеллектуаль уенчылар бар», –диде Елизавета Овдеенко.

Чарада Кама зонасыннан 100 дән артык эшмәкәр-инвестор, шул исәптән «Нижнекамскнефтехим» генераль директоры Азат Бикмурзин, «Татлесстрой» ҖЧҖ (агач тара җитештерү) гамәлгә куючысы Сергей Донгузов, «Кастамону Интегрейтед Вуд Индастри» ҖЧҖ генераль директоры (меламин өслекле МДФ һәм МДФ панельләре җитештерү) Али Кылыч, «КАММОНТАЖ» ҖЧҖ генераль директоры (материалларның һәм матдәләрнең физик-механик үзенчәлекләрен сынау һәм анализлау), «АКВА-РЕГИОН» ҖЧҖ (җәмәгать һәм җитештерү биналарын төзү, капиталь ремонтлау) Евгений Вайнер; «Металл конструкцияләр үзәге» ҖЧҖ директоры, «Евробетон» ҖЧҖ (металл конструкцияләр, эшләнмәләр һәм аларның өлешләрен җитештерү) директоры Булат Мотыйгуллин; «Синтекс-2» ҖЧҖ үстерү директоры (сәүдә офислары һәм предприятиеләре өчен җиһазлар җитештерү) Максим Сперанский һәм башкалар.

«Командалар арасындагы ярыш рухы баш миендә яңа нейрон элемтәләр формалаштыра, алар киләчәктә үз бизнесларын һәм бердәм проектларны үстерүгә ярдәм итә. Ягъни без интеллектуаль планда да, үзләрен тәкъдим итә яки бөтенләй көтелмәгән форматлар таба белүдә дә лидерлар булган кешеләрне нәкъ менә шундый шартларда күрәбез. Кеше сорауларга дөрес җавап бирмәсә дә, шул ук вакытта кызыклы нәтиҗәләр тудыра, алардан башка беркем дә формалашмый, бу да бик кыйммәткә төшә», – дип билгеләп үтте Максим Шәрәфетдинов.

Бизнес белгечләре дөнья валюталары хөрмәтенә аталган 8 командага бүлештеләр. Фән, сәнгать, спорт, сәясәт, кино һәм, әлбәттә, икътисадның төрле өлкәләреннән килгән 52 сорауга дөрес җавап бирергә тиеш иде.

Кунаклар һәм оештыручылар бик күп ләззәт алдылар. Талия Миңнуллина мондый очрашуларны даими рәвештә үткәрергә кирәклеген билгеләде.

«Татарстанда яңа инвестицион проектлар яки инициативалар турында килешә алырлык мәйданчыклар күп түгел, бу – Инвесторлар клубы эшенең максаты. Безгә мондый чараларның даими үткәрелүе бик мөһим», – дип ТР ИҮА башлыгы билгеләде.

«Әлбәттә, мондый формат нәтиҗәле. Минемчә, инвесторларны чакырып үткәрелә торган һәр чара, бигрәк тә төрле районнардан, ул кызыклы. Залда безнең партнерларыбыз да, потенциаль партнерлар да бар: кем белән дә булса таныштык.

Инвестицион үсеш агентлыгы белән без зур эш башкардык, аның ярдәмендә УКСИҮТ резиденты булдык. Киләчәктә минем өчен Агентлык шулай ук файдалы булырга мөмкин: бизнес алып бару өчен файдалы территориягә керергә башка предприятие белән дә фикер бар.

Чара миңа бик ошый. Уенда сораулар катлаулы түгел, кайчагында башкача фикер йөртергә кирәк», – дип уртаклашты Булат Мотыйгуллин.