Инфраструктур үсеш һәм Татарстан эшкуарларына ярдәм

2019 елның 16 сентябре, дүшәмбе

Россия һәм Татарстанда эшлекле мохит үсешенә хөкүмәт зур игътибар бирә. Регионга өстәмә рәвештә «Кече һәм урта эшмәкәрлек һәм шәхси эшмәкәрлек инициативасына ярдәм итү» милли проектын тормышка ашыру өчен 279,68 млн сум акча бүлеп бирелде, шуның 250 млн сумы «Химград» Технополисы территориясендә индустриаль парк төзелешенә юнәлдереләчәк. Шулай итеп, 2019 елда Татарстан КУЭ үсешенә узган ел белән чагыштырганда 30 тапкырга күбрәк акча алган – 2 млрд. сумга якын. Бу күрсәткеч буенча республика – Россия регионнары арасында лидер. Шулай итеп, эшмәкәрләргә финанс, инфраструктура, консультацион, мәгълүмати һәм белем бирү ярдәме гамәлгә ашырылачак. Финанс ярдәме, әйтик, ташламалы лизинг тәэмин итәчәк. Моношәһәрләрдә бизнесны үстерүче, шулай ук фермер проектларын гамәлгә ашыручы экспорт юнәлешле эшкуарларга ярдәм итүгә акча бүлеп бирелә.

«Кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм итү, шулай ук инвестицияләр җәлеп итүгә ярдәм итүче инфраструктура үсеше – республика икътисадын ныгытуга дөрес юл. Татарстан – бизнес алып бару өчен иң яхшы шартлар булган Россиянең әйдәп баручы регионы. Республика ресурсларга бай, бездә 85 индустриаль парк, федераль салым өстенлекләре булган 7 территория бар, дәүләт-шәхси партнерлык механизмнары эшли, Татарстанның цифрлы трансформация стратегиясе эшләнә. Болар барысы да алдынгы позицияләрне сакларга, базарларны, бизнес-җәмәгатьчелекне үстерергә, экспорт белән тәэмин итүне арттырырга, партнерлык мөнәсәбәтләрен ныгытырга һәм инвесторларны җәлеп итәргә мөмкинлек бирә», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.