Татарстан дөньяда иң зур «K 2019» пластмасса һәм каучук махсуслаштырылган күргәзмәсе кырларында халыкара хезмәттәшлекне киңәйтә

2019 елның 18 октябре, җомга

Составында министрлыклар һәм ведомстволар җитәкчеләре, шулай ук сәнәгать тармак предприятиеләре вәкилләре, дөньяда иң эре «K 2019» пластмасса һәм каучуклар күргәзмәсендә катнаштылар, ул Дюссельдорфта 23 октябрьгә кадәр дәвам итәчәк.

Күргәзмә өч елга бер тапкыр уздырыла. «K 2019» – 170 мең кв.метр, 3300 күргәзмә экспозициясе, 65 катнашучы ил, 250 мең кеше. Биредә чимал һәм ярдәмче материаллар, техник элементлар, югары чыдам пластмасса эшләнмәләре, спорт һәм ял өчен эшләнмәләр, каучук һәм пластмасса җитештерү өчен җиһазлар, шулай ук төрле махсус хезмәтләр тәкъдим ителгән.

«K 2019» ның төп темасы циркуляр икътисады, ягъни икенчел чималны эшкәртү һәм калдыксыз җитештерү булды. Базарның иң эре уенчылары индустрияне үстерү мөмкинлекләре, төп трендлар һәм киләчәккә юнәлеш буенча фикер алышу өчен бер мәйданда очраштылар. Күргәзмә территориясендә шулай ук сәнәгать һәм фән арасында диалогны җайга салырга тиешле фәнни кампус эшли.

Ныклы, җиңел, һәм кулай пластик тормышны яхшырта. Галимнәр һәм экспертлар күргәзмәнең түбәндәге төп мәсьәләләрен билгеләделәр: цифрлаштыру/полимер сәнәгате 4.0; платформа икътисады; дистрибьютор челтәрләре; тотрыклы үсеш өчен полимерлар; су ресурслары белән идарә итү; яңартыла торган энергия; циркуляр икътисад (альтернатив чимал һ.б.); системалы интеграция: материал, процесс һәм дизайн аша функциональлек; яңа материаллар һәм өстәмәләр; кече авырлыктагы эшләнмәләр эшләү; мобильлек (электрон мобильлек); биополимерлар.

Татарстан күргәзмәдә Казаноргсинтез, «Нижнекамскнефтехим» һәм Пласт-ТЕК кебек полимер тармак предприятиеләре тарафыннан тәкъдим ителгән. Берләшкән Россия стендында Кама полимер материаллары заводы, Орион-пласт һәм ТатхимПласт компанияләре продукциясе куелган.

Казаноргсинтез күргәзмәдә катнашучыларга металлоцен полиэтилен, ПЭ2НТ11-9 ПЭ100 класслы (Россиядә бердәнбер ISO 9080 халыкара сертификатын алган) бимодаль полиэтилен, шулай ук полиэтиленның традицион маркаларын, «Нижнекамскнефтехим» ГАҖ полимерлар (полипропилен, полиэтилен, полистирол, АБС – пластик), синтетик каучук (СКИ-3, СКДН, СКДЛ, БК-1675Н, ХБК, ХБК) компанияләре чыгара торган мәгълүматны күрсәтте.

«Әлеге чарага кызыксыну халыкара дәрәҗәгә чыгучы һәм инде продукцияне генә түгел, полимерларны эшкәртү өлкәсендә үз компетенцияләрен дә экспортларга әзер булган компанияләребезнең үсешенә бәйле», – дип белдерде Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары, сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов.

«2019 елга бу -пластмасса һәм каучук индустриясендә иң мөһим дөньякүләм вакыйга, базарда катнашучылар санын берләштерү өчен мәйданчык. Бөтен дөньядан инновацион эшләнмәләр белән танышып, без югары технологияле хезмәттәшлек өчен партнерлар сайлыйбыз һәм, әлбәттә, бөтен дөньяга Татарстан продукциясен тәкъдим итәбез», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина белдерде.

Күргәзмә кырларында ТР ИҮА башлыгы берничә сөйләшүләр үткәрде, шул исәптән Япониянең җепселләр һәм текстиль җитештерүчеләреннән берсе белән, мәсәлән, йөртүченең йөрәген күзәтеп торучы һәм йокысызлык ачыкланган вакытта тревога сигналын активлаштыручы футболкалар, шулай ук реагентлар, сумала, биохимия продуктлары кебек пластик пленкалар, медицина препаратлары (мәсәлән, ясалма органнар өчен җепселле мембраннар) һәм чистарту җайланмалары белән.

Стамбул химия продукциясе экспортерлары Ассоциациясе (IKMIB) вәкилләре белән илләр һәм төбәкләрнең товар әйләнешен арттыру һәм уртак махсус чаралар уздыру турында фикер алыштылар.

Талия Миңнуллина шулай ук Төркиянең иң эре компаниясе вәкилләре белән дөньяда ПВХ кулланудан канәгатьләнү, интеграцияләнгән җитештерү предприятиеләре ярдәмендә стабилизаторлар һәм югары сыйфатлы башка өстәмәләр җитештерү турында фикер алышты.

Машина төзелеше сәнәгатен үстерү һәм уртак проектларны гамәлгә ашыру перспективалары пластмассаларны эшкәртү өчен басым астында кою өчен металл коючы әйдәп баручы компанияләрнең берсе вәкилләре белән билгеләнгән.

Siemens AG немец концерны вәкилләре белән дә очрашу булды. Соңгы проектлар арасында – пар-газ җайланмасын төзү планлаштырыла, аның өчен ягулык булып Казаноргсинтез җитештерү калдыклары хезмәт итәчәк. Проект әйләнә-тирәлеккә тискәре йогынтыны киметергә мөмкинлек бирәчәк.