Арча районы: бөек кешеләрдән гаять зур идеяләрне тормышка ашыруга кадәр

2019 елның 6 ноябре, чәршәмбе

Арча районы – Татарстанда иң эре районнарның берсе, Көнбатыш Кама алдының төньяк өлешендә урнашкан. Марий Эл Республикасы, Әтнә, Балтач, Биектау, Питрәч, Саба һәм Теләче районнары белән чиктәш. Халкы – 52,6 меңнән артык кеше (92,2% татар, 6,6% руслар, 1,2% башка милләт вәкилләре). Район икътисады нигезендә – агросәнәгать комплексы, ит-сөт терлекчелеге, сарыкчылык, балыкчылык алга киткән.

Арский район.jpg

tatar-today.ru

Балык тоту гарантияләнгән

«Арча» + «балык хуҗалыгы» соравы буенча иң популяр кадрлар – кызгылт сары комбинезоннарда кешеләр махсус буадан аксыл соры-көмешсыман ак амурларны тотып тора торган фото. Бу кыйммәтле промысел балыгын биредә чагыштырмача күптән түгел үстерә башлаганнар. Ярты гасыр элек нигез салынган предприятиегә даими үзгәреп торучы базарга керү бик кыен. Чираттагы борылышка форель, семга һәм лосось чит илләреннән керүгә санкцияләр этәргеч булды.

Биредә елына 170 тоннага якын карп, 200 тоннага якын толстолобик, 100 тоннага якын ак амур үстерәләр. Предприятие көн саен бер тоннага якын балык озата. Алдынгы технологияләр кертү аның рентабельлеген тәэмин итә. «Арча балык хуҗалыгы» федераль программасында, республика елгалары акваториясендә яшәргә сәләтле маймычлар үстереп һәм эшләп чыгарып, товар аквакультурасын (товар балыкчылыгын) үстерү буенча катнаша.

арск +рыбхоз.jpg

government-nnov.ru

Ат һәм аның кешеләре

Чәчәкләр һәм тасмалар белән бизәлгән атлар бәйрәмчә бизәлгән арбаларга җигелделәр. Алар бик күп тамашачылар алдында парад уза. Аннары чабышлар башлана. Җирле токым атлары катнашында «авыл егетләре» узышы ачылганда халык аеруча авырый. Тагын бәйрәм кунакларын концерт, ярминкә, халык уеннары һ.б. көтә. Мәсәлән, Арчада инде ничә ел Ат көнен бәйрәм итәләр.

Җирле трасса – республикада иң яхшыларның берсе, Казанга да Арча шактый якын-70 километрга якын. Аннары ярышлар халыкара статус алды, 120 км дистанция кертелде, призлы фондлар-80нән алып 200 мең сумга кадәр. Арча чабышлары бик популяр, якын-тирә төбәкләрдән, чит илләрдән киләләр.

День коня_источник tatarinform.jpg

tatarinform

Яшел, кечкенә, шытыр

Шулай ук Арчаның кыяр көнен бәйрәм итүнең төп республика мәйданчыгы булу өчен бөтен мөмкинлекләре дә бар. Районда теплица хуҗалыклары берничә. Мәйдан буенча иң зурларның берсе Түбән Аты авылында урнашкан. Аның хуҗасы Дамир Хәлиуллин тырышлыгы, намуслылыгы белән генә түгел, ә яңа кызыклы агрочишелешләр табу һәм сынап карау омтылышы белән дә аерылып тора.

Арча районы өчен аграр өлкә – төп өлкә. Шуңа күрә авыл хуҗалыгы продукциясе җитештерү һәм аны эшкәртү шәһәр янында урнашкан Арча сәнәгать паркының төп юнәлешләре итеп сайланды. Паркның мәйданы 21 гектар тәшкил итә, ул 20 резидентка исәпләнгән. Көньяк яктан шәһәрне Р-242 «Казан – Пермь – Екатеринбург» федераль автомагистрале белән тоташтыручы тимер юл һәм автомобиль юлы урнашкан. Төп җитештерү объектлары – сөт кабул итү һәм эшкәртү цехы, яшелчә эшкәртү цехы, соклар җитештерү, ит эшкәртү комплексы, аксым витамин минераль өстәмәләр җитештерү. Һәм монда яңа инвесторлар көтелә!

Огурцы Источник dacha.help.jpg

dacha.help

Җибәрми торган әкият

«Без бирегә Габдулла Тукай музей-утарыннан кайтып төшкә кердек. Көймәдә, катамаранда шуарга да өлгердек. Кыскасы, бик күп ләззәт. Мин анда эләгүем икеле, тик ул чакта кире билетларны алыштырасы, берничә көнгә каласы килгән иде!» – дип яза «Балык  авылы» туристлык комплексында гаиләсе белән булган Мәскәү кунагы. Комплекс Арчадан 8 километр ераклыкта урнашкан. Аның үзенчәлеге – 5,5 гектар мәйданда Балык тоту өчен үз буасы. Биредә Арчаның иң танылган толстолобикларын, карплар, ак амурларын тотарга була... хәзер «Балык авылын» яңадан форматлаштыру – балалар һәм яшүсмерләр сәламәтләндерү лагеренә әверелү көтә. Шул ук вакытта Арча районының туристик потенциалы бик зур.

Арча исеме каян килеп чыккан, аны кем һәм кайчан яшәгән, бу җирдә нинди батырлыклар кылган, «Казан арты» тарих-этнография музеенда аның нинди байлыклар яшерүе турында күп кенә матур вакыйгалар белергә була.

Музей Тукая Источник realnoevremya.ru.jpg

realnoevremya.ru

Арча – күп кенә күренекле язучыларның, галимнәрнең, мәгърифәтчеләрнең ватаны. Аларга багышланган экспозиция шулкадәр киң ки, ул аерым бина – Татар авыл стилендәге йорт булып тора. Бирегә килгәч, башың белән тарихка чумасың.

Кыш Бабай Кар Кызы Источник bpperm.ru.jpg

bpperm.ru

Казан Арты Источник tatar-inform.ru.jpg

Источник: tatar-inform.ru

Арча районында бизнес өчен 5 идея:

1.       Кирпеч заводы төзелеше. Районда кирпеч балчыклары, төзелеш комы, таш ятмалары эшкәртелә; әче туфракны мелиорацияләү өчен көпшәк известняклар һәм доломитлар чыгарыла; 10нан артык торф ятмалары ачыкланды.

2.       Балыкчылыкны туристлык хезмәте сыйфатында торгызу.

3.       Туристлык маршрутын булдыру, ул музейларга бару, шул исәптән Балык тоту һәм Кыш Бабай резиденциясе геройларыннан интерактив тамаша.

4.       Аграр продукцияне эшкәртү. Өстәвенә, Арча районы җиләк үстерү буенча Татарстан Республикасында икенче урында тора. Җир җиләге үстерүнең гомуми мәйданы 8 гектар тәшкил итә.

5.       Эшкәртелгән иттән продукция җитештерүне оештыру. Бу ниша әлегә ирекле.

Фото чыганагы: protatarstan.ru