«Бал елгасы» – Баулы нефть, аграр җитештерүче һәм җырлаучы

2019 елның 8 ноябре, җомга

Аның исеме – Баулы, баллы... шулай булган да – Баулы авыл җирлеге «баллы елга», татарчадан «бал елгасы» дигән исем алган. XVII гасыр башыннан бирле кешеләр шушы урыннарда урнашкан, зур булмаган авылларда башкортлар һәм татарлар яшәгән, алар җир эшкәрткәннәр һәм терлек үрчеткәннәр. XX гасыр башына Баулы волость үзәге, ә Совет хакимияте каршында – 1930 елда зур административ районның үзәге була.

Холм_и_город.jpg

Белешмә. Баулы районы Татарстан Республикасының көньяк-көнчыгышында урнашкан. Башкортстан һәм Оренбург өлкәсе чикләре белән бәйле. Районда, 2018 ел мәгълүматлары буенча, 35172 кеше яши, шуларның 63% ы Баулы шәһәрендә (22 258 кеше).

Баулы тау-чишмәле

Бу Шотландия диярлек. Район Урал янындагы коньякта урнашкан, биредәге пейзаж бик матур: урман, басулар, чишмелер. Баулы тирәсендә таулар күп, алар баулылыларның тарихына һәм көнкүрешенә шулай тыгыз бәйләнгән ки, аларның һәркайсына исем бирделәр. Известь һәм Тегермән таулары бар, Тишек, Йөрәк һәм, әлбәттә, Бакыр һәм Таш та бар. Иң яхшысы – Биек чагыл.

Баулы яшеллеккә күмелә һәм бу бик мөһим, чөнки Баулы – Татарстанның төп нефть районнарының берсе. Нефть чыгару, транспортлау һәм эшкәртү, шулай ук моңа бәйле бөтен сервис – соңгы 70 елда яшәүчеләрнең төп шөгыле.

Салиховская гора.jpg

родник самовар.JPG

Баулы нефтьле

Баулыда яңа тормыш Икенче бөтендөнья сугышы кызган чорда башлана – беренче бригадалар җирне нефть эзләп бораулый. Өч елдан соң, 1946 елның сентябрендә Гали тавында беренче девон нефте фонтанын кертә. Хәзер бу урында беренче скважинага һәйкәл куелган.

«Нефтянка» – баш салым түләүче һәм баулылыларның иң яхшы эш бирүчесе. Аңа районның тулаем территориаль продуктының 66% туры килә – Баулыда «эшчәнлекнең мөһим өлкәсе» дип санаган аграр комплексның бары тик 7,7% кына алып торуын исәпкә алып, шактый зур өлеш.

первая скважина.jpeg

Баулы аграрлы

Бодай, арпа, солы, сарыклар, атлар һәм, әлбәттә, сөт терлекчелеге – Татарстанның барлык районнары өчен гадәти Баулы авыл хуҗалыгы тармагының стандарт «джентльмен җыелмасы». Шуларның яртысы – гаилә, биш меңгә якын шәхси хуҗалык, алар да гомумрайон авыл хуҗалыгы продуктын формалаштыруда актив катнашалар.

Районда танылган эшмәкәр, фермер Ильяс Ягудин, мәсәлән, нәкъ менә теплица бизнесында күтәрелгән дә. Берничә ел элек кыяр артыннан хәтта илнең төньяк районнарыннан да киләләр иде. Ә 2015 елда Ягудин Баулыда «Агропарк»ны ачты – анда район фермерлары килә һәм үз продукцияләрен сата ала.

Икенче фермер, Эдик Геворгян ябык сулыкларда балык үрчетергә уйлый. Проект кыйммәтле һәм куркыныч, әмма табышлы – осетр, форель һәм чөгә – базарда иң кирәкле балык төрләре. Геворгян 30 миллион сум керткән инде, хәзер проект актив үсеш фазасында. Аны уңыш көтәчәгенә шик юк, чөнки сәнәгать балыкчылыгы – Татарстанның авыл хуҗалыгы секторында иң перспективалы юнәлешләрнең берсе.

Агропарк Бавлы.jpg

промышленное рыбоводство.jpg

Баулы җитештерүче

Бу яклар хәмер җитештерү белән тарихи бәйле. Революциягә кадәр Баулыда алпавыт Жданов спирт заводы эшли. 1911 елдан кечкенә генә шундый ук завод Александровка авылында да эшли (ул Александр Бутлеров, химик галим, органик матдәләрнең химия төзелеше теориясен уйлап табучы). Совет хакимияте каршында завод югары чистарту ректификатын чыгара һәм РСФСР винпищепромының Казан спирт һәм ликер-аракы сәнәгате Берләшмәсенә керә, соңрак «Татспиртпром» филиалы була, ә 2011 елда ябыла – предприятие яңа законнарның лицензияле таләпләренә туры килүдән туктый.

Сүз уңаенда, Баулы районының урнашуы продукция яки чимал белән тәэмин итүне оештыру өчен бик уңышлы. Район Уфа, Оренбург, Самара, Урта Азия һәм Казахстанга автомобиль юллары аша уза.

спирт.jpg

Баулы җырчылары

Баулыдан 30 км ераклыкта Алексеевка авылы, аның янәшәсендә – тау, тау янында – алан, ә аланда Кама аръягында гитаралы кешеләр өчен иң яхшы урын бар. Биредә ел саен август аенда, инде 15 ел рәттән, «Сулинка – Ак Чишмә» автор җыры фестивале уза. Фестиваль район өчен яраткан, әһәмиятле. Бирегә күрше төбәкләрдән һәм өлкәләрдән, Мәскәү, Казан, Уфадан бардалар килә.

Әйе, Баулы районы бик төрле. Аның төп өстенлеге – яхшы үсеш алган инфраструктура һәм квалификацияле эшчеләр җитәрлек дәрәҗәдә булуы, моның өчен район нефть тармагына рәхмәт әйтергә тиеш. Бу факторларның барысы да әзер уңдырышлы туфрак буларак кабул ителгән, анда теләсә нинди бизнес-идеяне «чәчәргә» мөмкин. Моны Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина да раслый: «Кече һәм урта бизнеска ярдәм итү, инновацион производстволарны гамәлгә кертү һәм Баулы районында бөтен территорияне үстерү өчен тулысынча әзер инфраструктуралы ике җитештерү мәйданчыгы булдырылган һәм эшли. Баулыда бизнес ачарга теләгән инвесторларга һәрьяклы ярдәм күрсәтәчәкләр».

фестиваль Сулинка.jpg

Баулы районы турында тагын 3 факт

1. Районда «вакыт күпере» бар, аның аша 2 сәгатькә күчәргә мөмкин. Башкортстанның Октябрьский шәһәре янындагы Ык елгасы аша салынган күпер бу. Бөтен эш Татарстан һәм Башкортстанның сәгать пояслары аермасында. Бу факт беренче фильм «Елки» сюжетында Тимур Бекмамбетовның «Елки» фильмы сюжетында отылган, анда Уфада яшәүче бер ир-ат курантлар сугышы өчен теләк белдерергә өлгерми һәм моның өчен күрше Баулыга яңа ел 2 сәгатьтән соң гына килә.
  2. Шигырьләре мәктәп дәреслекләренә кертелгән Татарстанның халык шагыйре Фәнис Яруллин тумышы белән Баулы районыннан. Кызыл Яр авылында аның музее бар, ә баулыда һәйкәл куелган.
  3. Баулы – бик спорт районы. Биредә даими рәвештә Россия һәм халыкара дәрәҗәдәге ярышлар уза. Районда 176 данә спорт корылмалары – стадионнар, спорт заллары, бассейннар, тренировка мәйданчыклары һәм базалар бар.

Фото чыганаклары: wikipedia.org bavly-ta