Казанда төбәкнең мөһим объектларын янгын саклау мәсьәләләре турында фикер алышачаклар

2019 елның 18 ноябре, дүшәмбе

Тормыш өчен уңайлы шартлар, сәламәт әйләнә-тирә мохит һәм иминлек Татарстан Республикасының социаль-икътисади үсешенең приоритетлары булып тора. Әйтик, 19 ноябрьдә Казан технопаркында югары технологияләр өлкәсендә «ИТ-парк» Татарстанда янгын сүндерү буенча заманча технологияләр конференциясе узачак. Анда Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы, Татарстан Республикасының Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, «3М Россия» АҖ вәкилләре катнашачак. Чара кысаларында янгын сүндерү технологияләрен һәм системаларын сайлауга, аларны проектлау һәм эксплуатацияләүгә багышланган дискуссия узачак.

«Әгәр без алга таба да инвестицион рейтингларда алдынгы позицияләрне саклап калырга һәм югары технологияле производствога инвестицияләр өчен өстенлекле территория булып калырга телибез икән, без халыкара трендларны күзәтергә, шулай ук алга таба үсешне алдан күзаллауны булдырырга тиешбез. Европада бүген үк инвестицион проектка дәүләт ярдәме алу мөмкин түгел, әгәр анда әйләнә-тирә мохитне саклауга һәм проектның үзе өчен дә, экология өчен дә куркынычларны минимальләштерүгә заманча таләпләр исәпкә алынмаган булса. Мондый алым һәм тотрыклы үсеш Татарстан Республикасының инвестицион җәлеп итүчәнлеген арттыруда яңа драйвер булырга тиеш», - дип саный Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.

Республика инвесторлар һәм партнерлар сайлауга җентекләп карый. 3М инновацион-җитештерү компаниясе 2015 елда «Алабуга» МИЗ территориясендә үз җитештерүен локальләштергән. Компаниянең газ ут сүндергеч матдәсен дата-үзәкләр, сәнәгать һәм транспорт объектлары белән идарә итү үзәкләре, архивлар, музейлар, административ һәм башка биналар яклый. 2018 елда глобаль стратегик планнар нигезендә компания үз производствосын үстереп, ике линиягә коррозиягә каршы сыек капламалар эшләтеп җибәрде. Статистик мәгълүматларга караганда, 2013 елдан компания 46,7 млн доллар инвестицияләгән.