Яшел Үзән районы икътисады тарафыннан соралган юнәлешләр

2019 елның 5 декабре, пәнҗешәмбе

Бу уникаль район, республикада бердәнбер булган Иделнең ике ярында урнашканлыктан. Ул үзенең исемен тулысынча аклый. Бу якта барысы да үсеш ала, шул исәптән масштаблы проектлар да. Яхшы туфрак – ресурсларга тапкырланган тәҗрибә, иң беренче чиратта кадрларга ярдәм итә. УКСИҮТ статусын алу белән район «Майский» комбинаты төзегән зур теплицага охшаган. Биредә һәрвакыт җылы һәм аяз. Нәрсә эшләргә, ничек эшләргә икәнлеге дә билгеле.

Белешмә. Район Чуаш Республикасы һәм Марий Эл Республикасы белән чиктәш. Район территориясе буенча тимер юллар уза (Казан, Мәскәү, Ульяновск, Марий Эл Республикасы башкаласы Йошкар-Ола юнәлешләре). Район аша Татарстанны Марий Эл, Мордовия Республикасы, Түбән Новгород, Ульяновск, Киров һәм башка өлкәләр белән тоташтыручы автомобиль юллары уза. Автомобиль юллары, тимер юл күперләре һәм Идел аша паромлы автомобиль юлы эшләп килә. Район үзәге – Яшел Үзән шәһәре, зурлыгы буенча Татарстанның бишенче шәһәре. Казаннан 40 км ераклыкта Иделнең сул ярында урнашкан. Районда 162,3 мең кеше яши (100 меңгә якын – Яшел Үзәндә). Аларның 51,4% – руслар, 43,5% - татарлар, 2,6% – чуашлар, 0,7% – марилар.

Теплица әкияте

«Майский» директоры Илшат Ганиев комбинатка исән калырга мөмкинлек бирүче генә түгел, ә аны яңа дәрәҗәгә чыгаручы да беренче карашка тәвәккәл карарлар кабул итте. Предприятие белән җитәкчелек иткән чорда, узган гасырның 90 нчы еллар башында, ул, бөтен республика исәпләгән, меристемалы бәрәңге үстерү проектыннан баш тарткан. Барыш дөрес булып чыкты: үстерү финанс һәм вакытлыча чыгымнар таләп иткән бәрәңге берничә авыруга дучар ителгән, алар белән көрәш тагын да кыйммәтрәк булыр иде.

Майский.jpg

Чыганак: realnoevremya.ru

Нәтиҗә – үстерелә торган кыяр, помидор, салат һәм башка продукциянең сыйфаты буенча Россия күләмендә генә түгел, Европа дәрәҗәсендә дә лидер. Үз миссиясенә таянып, «Майский» Осиново бистәсендәге мәктәп һәм балалар бакчаларын бушлай яшелчә белән тәэмин итеп кенә калмыйча, торак йортларны, балалар бакчасын, спорт комплексын, хәтта музыкаль фонтанлы ял итү скверын да үз эченә алган комбинат территориясендә ультразаманча торак комплексын үстерүне дәвам итә.

Детский сад.jpg

Чыганак: gisu.tatarstan.ru

Иделдән «гепардлар»

Казанга якын булу бер яктан кадрлар китү (хәер, бүген районнарда югары технологияле производстволар еш кына хезмәт хакы дәрәҗәсе буенча республика башкаласы белән көндәшлек итә), икенче яктан, Яшел Үзән предприятиеләрен сыйфатлы белемле белгечләр белән тәэмин итә. «Ростех» дәүләт корпорациясенә керүче А.М. Горький исемендәге Яшел Үзән заводы төзегән суднолар, дөнья суларын яулап ала.

Сайлау территориясе

Район инвесторлары өч сәнәгать мәйданчыгыннан сайлап ала алалар. УКСИҮТ резиденты шартлары – 10 млн сум күләмендә инвестицияләр (беренче ел дәвамында шуның 2,5 млн сумы) һәм ким дигәндә 20 эш урыны белән тәэмин итү. Һәрберсенең үз өстенлекләре бар. «Яшел Үзән» сәнәгать мәйданчыгы «Салават күпере» торак комплексы (Казан) һәм «Радужный» торак комплексы (Яшел Үзән районы) янында урнашкан. «Свияжск төбәкара мультимодаль логистик үзәге» сәнәгать мәйданчыгы шактый зур энергетика куәтләре булган әзер инженер инфраструктурасына ия. «Волна» сәнәгать мәйданчыгының тимер юл элемтәсе һәм А-295 (Казан – Йошкар-Ола – Киров) автомобиль трассасына чыгуы бар. Барлык мәйданчыклар да М-7 федераль трассасы белән тоташтырыла.

СММЛЦ.jpg

Чыганак: gap-rt.ru

Дарулар җитештерүчеләр, берләшегез!

Сүз уңаенда, POZIS («Ростех» дәүләт корпорациясенә керә) Яшел Үзән компаниясе фармацевтика суыткычларын һәм кан һәм плазманы саклау өчен махсуслаштырылган суыткычларны җитештерүче беренче һәм бердәнбер Россия серияле җитештерүчесе статусын саклап кала. Тулаем алганда, суыткыч җиһазлары POZIS гражданнар продукциясенең 90% ын тәшкил итә. Ул чит илләрдә зур ихтыяҗ белән файдалана – 2019 елда компаниянең экспорты 43% ка арткан.

Позис.jpg

Чыганак: madeintatarstan.com

Люди.jpg

Чыганак: realnoevremya.ru

– Без дару препаратлары өлкәсендә импортка бәйле. Бу хакта таможня статистикасы, шулай ук даруханә челтәрләренең ассортименты сөйли. Ә бит бу урынны республикада җитештерелгән товарлар ала алыр иде, – дип саный Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.  –  Моннан тыш, йөрәк-кан тамырлары һәм онкологик авыруларны диагностикалау һәм дәвалау өчен кирәк булган җиһазларга да сорау зур. Ягъни безгә аны китерүне, киләчәктә җитештерүне оештырырга кирәк. Бу максат белән фармедкластер – Фармополис концепциясе булдырылган. Аны тормышка ашыруны без берничә зур булмаган проекттан башларга ниятлибез.

Урман һәм изгеләр арасында

Район хәзинәсендә күренекле сәнәгать объектлары һәм инфраструктура инновацияләре генә түгел. Ул тарихка бай, гаҗәпләндерерлек нәрсәләр бар. Күп урыннар – фильм төшерү яки компьютер уеннары булдыру өчен әзер локацияләр (сүз уңаеннан, Яшел Үзәннән нибары 35 километрда Иннополис IT-шәһәре).

Дендропарк.jpg

Чыганак: protatarstan.ru

Раифа.jpg

Чыганак: raifa.ru

Тыюлык янында – күлнең көзгесе һәм аның өстендә – Раифа Богородица ирләр монастыренең төз Ак таш ансамбле. Ә аннан 50 километр ераклыкта – ЮНЕСКО Бөтендөнья мирасы исемлегенә кергән легендар Свияжск утрау-шәһәре.

Святой Христофор.jpg

Чыганак: ekbmiloserdie.ru

Биредә XVI гасыр Изге Христофорның (яки атның) башы белән уникаль фрескасы, гаҗәеп агач музее, утрауның үзендә барлыкка килгән гражданнар сугышы вакыйгаларының интерактив экспозициясе һәм башкалар урнашкан.

Музей дерева.jpg

Чыганак: kpfu.ru

Остров-град Свияжск.jpg

Чыганак: kaz-travel.ru