Татарстан һәм Словакия хезмәттәшлек турында берничә килешүгә кул кую белән үзара кызыксынуны ныгыттылар

2019 елның 12 декабре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге Татарстан делегациясе эш визиты белән Словакия Республикасы башкаласына килде.

Дәүләт эшлеклеләре һәм җирле компанияләр җитәкчеләре катнашында «Татарстан-Словакия» эшлекле форумы узды. Беренче чиратта, Словакия Республикасы Тышкы эшләр министрлыгының Дәүләт секретаре Лукаш Паризек рәхмәт сүзләрен җиткерде. Рөстәм Миңнеханов шулай ук Россия һәм Словакия җитәкчелегенә уртак проектларга һәм инициативаларга ярдәм күрсәткәннәре өчен рәхмәт белдерде. 2018 ел эчендә Татарстан белән Словакия Республикасы арасында товар әйләнеше артты һәм 500 млн. доллар тәшкил итте. Форум кысаларында сәүдә-икътисадый мөнәсәбәтләрне үстерү өчен Словакия Сәүдә-сәнәгать палатасы һәм Татарстан Республикасы Сәүдә-сәнәгать палатасы арасында хезмәттәшлек турында килешү имзаланды.

Регионның инвестицион потенциалын һәм Татарстан-Словакия бизнес-бергәлеген киңәйтү мөмкинлекләрен Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина тәкъдим итте. Яклар Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы һәм Словакиянең инвестицияләр һәм сәүдә үсеше агентлыгы арасында хезмәттәшлек турында килешүгә кул кую белән үзара кызыксынуны ныгыттылар.

«Без Россия-Словакия мөнәсәбәтләре үсешенә ярдәм итәргә шат. Хезмәттәшлекнең перспектив юнәлешләре – автомобиль төзелеше, нефть эшкәртү һәм нефть химиясе, станоклар төзү, шиналар җитештерү, энергияне сак тоту, IT-технологияләр һәм төзелеш өлкәләрендә хезмәттәшлек. Словакия бизнесы вәкилләрен Татарстанга чакырабыз. Республикада уңышлы проектларны гамәлгә ашыру өчен иң яхшы шартлар тудырылган. Без үз ягыбыздан төрле яклап ярдәм итәргә әзер», – дип Талия Илгиз кызы билгеләде.

Эшлекле визит кысаларында делегация шулай ук «СловНАФТ» нефть эшкәртү заводы эшчәнлеге белән танышты һәм компанияләр төркеме җитәкчелеге вәкилләре белән сөйләшүләр үткәрде. Slovnaft Словакиядә иң эре ваклап сату челтәре булып тора, ул югары сыйфатлы мотор ягулыгы һәм материаллар тәкъдим итә. 2000 елда «СловНАФТ» MOL Rt компаниясе белән стратегик партнерлыкка керә. «Татнефть» нең MOL һәм Slovnaft компаниясен партнерлык мөнәсәбәтләре бәйли инде. Яклар киләчәк кооперация планнары, «Татнефть» ГАҖ ятмаларында MOL – ПАВ-полимер заводы технологиясен куллану проектын (химик чаралар ярдәмендә нефть чыгаруны арттыру өчен) гамәлгә ашыру, Татарстан Республикасында резина-модификацияләнгән битум эшләү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар. Яхшыртылган битумнар булдыру технологиясе алар температураларның төшүенә, шулай ук югары йөкләнешләргә бирешмәүләренә чыдам булыр дип күзаллый. Автомобиль юллары төзелешендә битумнарны куллану мөмкинлекләрен шәрехләп, бу юл полотносының сыйфатын күтәрергә һәм юлларның хезмәт итү вакытын арттырырга мөмкинлек бирәчәк, дип билгеләп үтте Рөстәм Миңнеханов, бу тема гомумән Россия өчен бик актуаль.

Словакия Республикасы икътисад министры Петер Жига белән очрашуда да сәүдә-икътисадый һәм инвестицион хезмәттәшлекне киңәйтү юллары хакында фикер алыштылар. Рөстәм Миңнеханов аны Словакия эшлекле даирәләре делегациясе җитәкчелегендә үзара файдалы хезмәттәшлек мөмкинлекләре белән җентекләбрәк танышу өчен Татарстанга чакырды.

Словакия Республикасы парламенты (Милли Совет) рәисе Андрей Данко белән сөйләшүләр кысаларында яклар шулай ук республикалар арасындагы мөнәсәбәтләрне алга таба үстерү мәсьәләләре турында фикер алыштылар. Словакиядә дә, Татарстандагы кебек үк, индустриализациянең югары дәрәҗәсе, алга киткән агросәнәгать комплексы һәм зур туристлык потенциалы бар.