Татарстанның Кайбыч районы үз эченә нәрсә алган?

2019 елның 17 декабре, сишәмбе

Татарстанның Кайбыч районы – республиканың көнбатыш почмагы, җиренең 78% ы авыл хуҗалыгы өчен бирелгән. Аерым территориаль берәмлек буларак ул 1927 елда формалаша, әмма 1963 елда аны бетерәләр һәм Апас районына кушалар. Барысы да Татарстанның иң яңа тарихында үз даирәләренә әйләнеп кайтты: 1991 елның 19 апреленнән Кайбыч яңадан мөстәкыйльгә әйләнде һәм шул вакыттан бирле бу датаны районның туган көне буларак бәйрәм итә.

Кайбицкий район.jpg

Белешмә. Кайбыч районы мәйданы 995,4 км². Чуаш Республикасы белән чиктәш. Район халкының 67,7% – татарлар, 26,2% – руслар, 5,3% – чуашлар. Административ үзәге – Берлә елгасының ике ярында урнашкан Олы Кайбыч авылы.

Кайбычта авыл хуҗалыгының нигезе – эре агрофирмалар. Иң зур «пирог кисәге» - «Ак барс холдинг»ныкы, район җирләренең 83% ы аның карамагында. Әмма үзенең агрофирмалар да калышмый, әйтик, Кайбычның атаклы «Кубня»сы район авыл хуҗалыгы продукциясенең 40 процентын тәэмин итә. Район, гадәттәгечә, ашлык һәм шикәр чөгендере игүгә йөз тота, әмма, әлбәттә, сөт терлекчелеге өстенлекле санала.

Кайбицы.jpg

Имәндә перспективаны ничек табарга

Бу җирлектә ныклы имән төзү өчен яраклы, искитмәле имәннәр үсүен XVIII гасырда белгәннәр. Аларны Петр Беренче билгеләп үтте, картада «кораб урманнар» буларак билгеләп үтте. Шул Кайбыч имәнлекләре дә XX гасыр уртасына кадәр киселгән. Бу ныклы агач хуҗалыкның күп кенә тармакларында актив кулланыла, нәтиҗәдә районда имәнлекләр сирәгәя.

Кайбицкие дубравы.jpg

Заманча көнбатыш технологияләре буенча имән үсентеләрен үстерү өчен питомник булдыру, криоконсервация камералары белән ашказанын саклау урыны булдыру, ДНК-маркировкалауның өр-яңа лабораторияләрен ачу, уку сыйныфлары һәм фәнни лабораторияләр оештыру планлаштырылган иде. Үзәк Россия урман сәнәгатенең флагманы булырга тиеш иде, анда югары сортлы имән үсентеләре бөтен ил буйлап таралып, көчле имәнлекләр үсәчәк.

Сүз уңаенда, бүген Кайбыч урманчылыгында гына да 350 елдан артык яшь имәннәр һәм 1,5 метрдан артык кәүсә диаметры сакланган.

Инвесторлар табылды, ә Татарстан Хөкүмәте проект-смета документациясен эшләүгә 15 миллион сум акча бүлеп бирде. Һәм инде барысы да әзер иде: икътисади нигезләү, мәйданчык, профессиональ кадрлар. Кайбыч урманчылары хәтта Польшага һәм Словениягә барып, имән чикләвеген күпьеллык саклау тәҗрибәсен өйрәнгәннәр. Тик монда икътисади кризис башланды һәм барысы да туктап калды. Хәзер «Россия имәнлекләре» проекты катырылган, әмма Кайбыч районы аның яңаруына бик өметләнә.

Авылда алдынгы заводны ничек ачарга

Ә Бөтенроссия фәнни урман үзәгенең уникаль проекты үз инвесторларын көтә икән, кайбычлылар юкка гына вакытларын югалтмый. Аларның тенденцияләрен тотып, яңа икътисади перспективалы проектларны эшләтеп җибәрү яхшы килеп чыга. Шуларның берсе – күптән түгел Зур Подберезье авылында рапс эшкәртү буенча яңа завод ачылган.

рапс.jpg

Рапс – Россия өчен чагыштырмача яңа, әмма бик мөһим. Рапс мае азык-төлек сәнәгатендә дә (маргарин, майонез җитештергәндә) кулланыла, химия (глицерин, юу чаралары җитештерү өчен) кирәк.

Кайбицкий район 2.jpg

Әзер продуктны чималга караганда отышлырак сатарга, шуңа күрә Кайбыч районында рапс эшкәртү буенча кечкенә завод башлап җибәргәннәр. «Подберезье» агрофирмасының май продукциясен эшкәртү тәҗрибәсе бар инде – көнбагыш һәм җитен мае җитештергән, рапс киләсе баскычка әверелгән. Бөтен проект 14,5 миллион сумга төште, әлеге сумманың яртысын ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы грант рәвешендә компенсацияләде. Завод 2019 елның язында ачылды, көзен тулысынча эшли башлаячак.

рапс завод.JPG

Кайбыч районы башлыгы Альберт Рәхмәтуллин рапс заводын ачуны «авыл өчен зур уңыш» дип атады. Гомумән, бу – бөтен район өчен уңыш, ул райондашларны рухландыручы үрнәк буларак та, кече һәм урта бизнес үсешенең яңа борылышын санау ноктасы буларак та тора.

Балыкта ничек йөзәргә

Кайбыч балык хуҗалыгы Куйбышев сусаклагычы барлыкка килүгә үк – 1957 елда, Жигулев (Идел буе) ГЭСы төзелеше тәмамланганнан соң барлыкка килә. Куйбышев сусаклагычы Иделнең балык запасларын нык какшата, елгага төрле токымлы махсус үстерелгән маймычлар чыгара. Аларны үрчетү өчен менә дигән, экологик яктан чиста урынны Берлә елгасында, Гөбенә һәм Зөя елгалары арасында сайладылар. Өч елдан соң ясалма буаларда беренче маймычлар пәйда була, шул вакыттан бирле Кайбыч балык хуҗалыгы ел саен берничә дистә тонна балык үстерә.

Әмма Кайбыч балыкчылары зур, товар балыгын да үстерә ала, өстәвенә, елына 120 тоннадан да ким түгел. Бүген дә аларның гаять зур тәҗрибәсе илгә кирәк булды. Кайбыч балык хуҗалыгы Татарстанның башка дүрт балыкчылык хуҗалыгы белән бергә Россиядә беренче аквакультура кластерын булдыру программасына кертелгән. Сәнәгать масштабында промысел балыгы – лосось, форель, кларий сомы һәм хәтта креветкалар үстерү планлаштырыла. Бу глобаль проектны республикада балыкчылык буенча Федераль агентлык үстерә.

рыбхоз.jpg

Олы Кайбычта балык хуҗалыгы бу эшкә актив кушылырга һәм югары сыйфатлы балык ашатырга әзер, республиканың гына түгел, күрше төбәкләрнең дә балык сайлап алу мөмкинлеге бар. Тәҗрибә, көч, профессиональлек җитәрлек, ә төбәк хакимиятләреннән һәрьяклы ярдәм тәэмин ителгән. ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов әйтүенчә, «Кайбыч районы тарихы - ул яңа Татарстан тарихы», димәк, аның перспективалары яхшы.

Фото: kaibicy.ru, komanda-k.ru, prokrt.ru, bombisgroup.com, kpfu.ru