Социаль җаваплы бизнес: эшмәкәр булу, хыялны тормышка ашыру һәм файдалы булу

2020 елның 24 марты, сишәмбе

Һәркайсыбызның хыялы бар: кемдер дөнья тирәли сәяхәткә чыгарга, кемдер миллиард доллар акча эшләргә хыяллана, ә кайберәүләр өчен хәтта урманда булырга яки якыннарына ярдәм итәргә хыяллана. Татарстанда гражданнарның тормышын уңайлы һәм тулы канлы итеп алып баручы социаль җаваплы бизнес үсеше куандыра. Әйтик, Айдар Нигъмәтуллин зур булмаган фикердәшләр командасы белән үз технологияләре буенча махсус техника әзерли, шул исәптән физик мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен дә. Проектның үзенчәлекләрен без аның шәхсән ачыкладык.

- Менә гражданнар версиясе: яңа модель – 5 кВтка генераторлы электр гибрид. Бу, нигездә, йорт территориясен яки башка вак территорияләрне җыештыру өчен кече техника. Әлеге аппарат 2 ел инде йөри. Функционалны киңәйтү өчен 220 Втка төрле розеткалар урнаштырачакбыз, бу шулай ук кусторезны тоташтырырга мөмкин иде.

- Сез боларның барысын да сатып аласызмы?

- Тимерне үзебез ясыйбыз, бары тик комплектлау әйберләре, электроника гына сатып алабыз.

- Социаль проектка ничек килдегез?

- Билгеле бер вакытта безгә сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр мөрәҗәгать итә башлады, һәм без тиешле вариантлар карадык. Хәзер алар безгә килә һәм үз-үзләренә заказлар ясый.

- Мондый техника ничек оештырылган? Мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр аның белән мөстәкыйль рәвештә эш итә аламы?

- Без барысын да алдан карарга тырыштык, моның өчен потенциаль кулланучылар белән киңәшләштек. Кеше коляскага менә, кресло чыга, ул күчеп утыра, эләктерә, төймәгә баса, кәнәфи урынына керә, шуннан соң тыныч кына эшләргә була. Барысы да җиңел һәм уңайлы: элгеч 60 см, электр кнопкасы эшли торган микролифт дәрәҗәсе. Мөмкинлекләре чикләнгән кеше аңа тыныч кына идарә итә һәм аның белән эшли ала. Биредә кулланылган барлык уйланмалар – тулысынча безнең эшләнмәләр.

- Моңа килү өчен күпме вакыт кирәк булды?

- 5 ел. Бу вакыт эчендә без инвалидларга сатылган техниканың яртысы. Ихтыяҗ зур. Менә үзегез уйлап карагыз: кеше өйдә утыра, куллары булса да, баш эшли, аяклары юк. Ә бит без техника ясадык, аның ярдәмендә, кызганычка каршы, түбән аяк-кулларны куллана алмый торган кеше бу тормышта үзен таба ала, гади кар чистарта ала.

- Ә сез мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрне эшкә алырга әзерме?

- Без 20-25 кешене эшкә урнаштыра алабыз. Проект социаль мәгънәгә ия, бу минем өчен бик мөһим. Кешеләргә ярдәм итү өчен нәрсә дә булса яхшы эшләр башкарасы килә. Беләсезме, мин, нормаль кеше буларак, мәчеткә йөрим. Коръәндә безнең өчен иң яхшы сынау, Аллаһы Тәгалә биргән иң яхшы нәрсә – якыннарга, балаларга, картларга ярдәм, дип язылган. Бу иң югары байлык санала. Изге китапта да шулай әйтелгән. Бу эштә генә түгел, кешеләргә акча эшләү мөмкинлеге дә бирәсе килә. Үсеш вариантлары күп.

- Ягъни сез җитештерүне киңәйтергә телисезме?

- Әйе, кешеләрне җыярга да кирәк. Без әлеге техникада эшләү буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрне укыту үзәген оештырырга телибез, бу очракта без идарәче компаниягә дә эш тәкъдим итә алабыз бит.

- Тагын нинди планнар бар?

- Тагын 1 проект бар: робототехника чылбырлы платформа. Без аны «Агробот» дип атадык. Бүгенге көндә 3 эре компания кызыксыну белдергән. Без менә Кырымнан әйләнеп кайттык, анда безнең ботны Кырымның зур виноградына тәкъдим иттек. Бүгенге көндә бу – бик четерекле эш. Өстәвенә, аларга автобуслар белән Дагыстан, Чечнядан, ә аннан кире алып кайтырга туры килә. Шуңа күрә компактлы радиоидарәле комплекс кирәк тә. Комплексыбыз тимер, кеше аннан 100 м ераклыкта тора ала, моннан тыш, техника трактор керми торган урыннарда да уза ала. Балтырган белән көрәш – нәрсә ул? Трактор бара, чаба, кая керә ала, һәм чынлыкта, быел барган урында, киләсе елга балтырган янә үсә, ә 1 тапкыр тамыр астына кисәргә кирәк бит, ул чакта орлыклар коелмаячак һәм ул үсмәячәк. Безнең комплекс нәкъ менә шундый.

- Бу да уникаль эшләнмәме?

- Әйе. Бүгенге көндә Россиядә бу төр техника юк. Уртача, без ясыйбыз 2 данә аена. Без дүртәү генә. Җитештерүне киңәйтсәк, 150-200 данәне гамәлгә ашыра алачакбыз, ә бу – бөтен Россияне үзәк белән Казанда колачлау, зур социаль проект.

- Бу очракта партнерлар кирәкме?

- Безне Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы хуплады һәм хуплый, моның өчен Агентлык командасына зур рәхмәт. Проект Татарстан Президенты рәислегендәге Инвестицион советка чыгарылачак. Рөстәм Миңнеханов мохтаҗлар өчен шундый мөһим проектны гамәлгә ашырырга ярдәм итәр дип ышанабыз.

Без Иннополиска безнең өчен электрон компонентлар әзерләргә тәкъдим иттек. РЖДдан безгә әле мөрәҗәгать иттеләр. МДТУ махсус машина төзелеше фәнни-тикшеренү институты безнең Казан транспортчысы белән кызыксынды. Эшкәртергә, киңәйтергә, үсәргә кирәк.