Инвесторларга ярдәм итүнең яңа чаралары: алданган өлешчеләр йортларын төзү

2023 елның 29 сентябре, җомга

Республикада алданган өлешчеләрнең йортларын төзеп бетерүче инвесторлар өчен ярдәм чаралары күрелгән. Рөстәм Миңнеханов ТР Җир кодексына үзгәрешләр кертү турында Законга кул куйды.

Аерым алганда, социаль-мәдәни һәм коммуналь-көнкүреш билгеләнешендәге объектлар туры килергә тиеш булган критерийларга таләпләр, дәүләт яки муниципаль милектә булган җир кишәрлекләрен сату-алудан башка арендага бирү рөхсәт ителә торган масштаблы инвестиция проектлары киметелде. Күп фатирлы йортның (күп фатирлы йортларның) торак биналарының гомуми мәйданы хәзер 3 мең кв. метрдан да ким булмаска тиеш (элек 5 мең кв. метрдан да ким булмаска тиеш иде). Шуңа күрә хәзер ярдәм чаралары күләме - 30 млн сумнан ким түгел (элек 50 млн сумнан).