Регинвестстандартның ике еллыгы уңаеннан Агентлык нәрсә әзерләде?

2023 елның 2 октябре, дүшәмбе

Россиядә “Регинвестстандарт”ның Россия Федерациясе Икътисади үсеш министрлыгының 2021 елның 30 сентябрендәге 591 номерлы боерыгы белән расланган яңартылган версиядә булуының 2 еллыгын билгеләп үтәбез!

Татарстанда барлык элементлар да диярлек 2010 елдан Россиядә уңай инвестицион климат формалашуның башыннан ук кертелде: Инвестицион үсеш агентлыгы һәм Инвестицион карта 2011 елда, Инвестицион декларация һәм Инвестиция советы 2012 елда төзелде.

2018 елдан Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы Татарстан Республикасында инвестицион климат булдыруда муниципаль берәмлекләрнең тырышлыкларына бәя бирә. Рейтингта җиңүчеләр төбәкнең югары вазыйфаи заты – Татарстан Республикасының Рәисе катнашында Татарстан Республикасы Инвесторлар клубы утырышында инвесторлар өчен иң яхшы территорияләр буларак үзләрен күрсәтү мөмкинлеген ала.

Агымдагы елда яңа күрсәткечләр 4нең 2сенә өстәлгән.

Татарстан Республикасының Инвестицион картасында объектлар өстәү күрсәткече буенча инвестиция стандарты подрейтингында Россия Икътисадый үсеш министрлыгының Инвесткартада күрсәтелә торган мәгълүматларны квартал саен яңарту буенча таләпләрен үтәү өчен актуальлек кебек критерий исәпкә алына.

Тагын бер өстәмә булып муниципаль берәмлек сайтында “Инвестицион паспорт” бүлегенең булуы буенча критерий тора, шул исәптән түбәндәге мәгълүмат:

1) инвестиция вәкаләтлесенең вазифасы һәм тулы исеме;

2) муниципалитет үткәргән чаралар турында инвесторларны һәм хезмәткәрләрне хәбәр итү өчен инвестиция вәкаләтлесе булган чатка сылтама булу;

3) инвесторларның муниципаль берәмлек администрациясе башлыгы белән турыдан-туры мөрәҗәгатьләр линиясе һәм туры элемтә каналы;

4) инвестиция потенциалы презентациясе булу;

5) инвестиция паспорты булу;

6) инвестиция декларациясе булу;

7) инвесторлар өчен проектлар буенча тәкъдимнәр булу;

8) муниципаль берәмлектә инвестицион эшчәнлек турында докладларның тезислары булу, шул исәптән Россия һәм халыкара күргәзмә чараларында, форумнарда, икътисади һәм инвестицион бизнес-форумнарда катнашу нәтиҗәләре.

Шулай ук, инвестицияләр җәлеп итүчәнлеген алга иаба мавыктыру подрейтингын төзегәндә, Регинвестстандарт буенча басмалар темасы өстәлде: инвестиция проектларын гамәлгә ашыру өчен, хезмәткәрләр өчен семинарлар үткәрү максатында урыннарда иң яхшы практикаларны тәкъдим итеп, региональ инвестиция стандартын алга таба мавыктыру.

Татарстан Республикасының инвестицион җәлеп итүчәнлеге рейтингы – муниципаль берәмлекләр өчен үз казанышлары, яңа һәм гамәлдәге проектлары турында сөйләү, инвесторларны җәлеп итү өчен искиткеч мөмкинлек, - дип искә төшерә Агентлык җитәкчесе Талия Миңнуллина.