ТР ИҮА Иҗтимагый советы

2023 елның 28 декабре, пәнҗешәмбе

Кичә ТР ИҮА каршындагы Иҗтимагый совет утырышы булды, анда Агентлык 2023 елда үз эше турында сөйләде.

ТР ИҮА җитәкчесе Талия Миңнуллина беренче тапкыр инвестицияләр нигездә триллион сумга җиткәнен сөйләде. Икътисади вәзгыять белән бәйле рәвештә ул интеллектуаль милек өлкәсенә актив инвестицияләр кертүне билгеләп үтте.

Шулай ук ТР ИҮА башлыгы киләсе ел вакыйгалар ягыннан бик бай булачак, дип билгеләп үтте. БРИКСның бик зур очрашуы булачак, бу республика өчен зур җаваплылык. Шулай ук БРИКС уеннары, «Киләчәк уеннары» узачак.

"Әлбәттә, төрле юнәлештәге чаралар күп булганда яхшы, бернәрсә дә булмаганда начаррак, ул чакта төбәкне тәкъдим итү авыр. Ә бездә бик күп казанышлар бар. Без бүген Россия Федерациясе субъектлары арасында цифрлы трансформация буенча беренче урында торабыз, Россиядә бу аерым рейтинг, Россия Федерациясендә дәүләт яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыру буенча беренче урын, товарлы сөт җитештерү буенча беренче урын һәм быел җитештерү күләме буенча бөтен Россия буенча бәрәңге буенча икенче урын. Без инвестицион климат буенча Россия төбәкләре арасында беренче урында торабыз, әгәр Мәскәүне бу рейтингта исәпләмәсәк. Без үткәрелгән спорт чаралары саны буенча беренче, мәсәлән, субъектта урнашкан ЮНЕСКО объектлары саны буенча, гади мәдәният объектлары саны буенча, безнең төбәктә аларның саны 4 меңнән артык.

Шулай ук утырышта йомгаклар ясадылар. Быел Инвестиция советының 17 утырышы уздырылды, анда 343 млрд сумнан артык 61 проект каралды. Инвестпроектлар «Татарстан инвестицияләрен контрольдә тоту» мәгълүмати системасына кертелә. Ул проектларны гамәлгә ашыру стадиясен күзәтергә мөмкинлек бирә. Шулай ук Талия Миңнуллина Иҗтимагый советка ТР ИҮА һәм Татарстанның зур чаралары турында сөйләде. Kazanforumдан тыш, быел беренче тапкыр Россия һәм Кытайның “РОСТКИ” форумы узды. Ул дөньяның 25 иленнән һәм Россиянең 58 төбәгеннән, шул исәптән Кытайның 14 провинциясеннән 7000 катнашучыны җыйды. Шулай ук «Ребус» форумы, ДХП форумы, «Россия» Халыкара күргәзмә-форумы мөһим вакыйгалар булды, Татарстанның анда катнашуы өчен шулай ук Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җавап бирде. Елны пилот экспериментының барлык төбәкләре катнашында ислам финанслары буенча түгәрәк өстәл, шулай ук инде традицион булган «Инвесторлар клубы» тәмамлады. «Ел инвесторы» номинациясендә җиңгән өчен «Алабуга» махсус икътисадый зонасының генераль директоры Шаһивәлиев Тимур Наилевич бүләкләнде. 2024 елның 18 гыйнварында ТР Инвестицион үсеш агентлыгы коллегиясенең еллык йомгаклау утырышы узачак.

Утырышта шулай ук ТР ИҮА җитәкчесе урынбасарлары ведомствоның агымдагы эш юнәлешләре турында докладлар белән чыгыш ясадылар. Марина Епифанцева Региональ инвестиция стандарты 2.0 гамәлгә ашыру барышы турында сөйләде. Агентлык инвестиция картасын яңарту белән актив шөгыльләнә (бу элемент Милли рейтинг системасына керә). Бүген шулай ук гомумфедераль инвестиция картасы проектын гамәлгә ашыру бара. РИС 2.0 принципларын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан халкы арасында популяр булган «Халык контроле» сервисы базасында инвестор белән кире элемтә системасы кертелә. Хәзер инвестиция порталында һәр инвестор «Бердәм кире элемтә үзәге» белән файдалана ала. Регламент расланды һәм инвесторларның мөрәҗәгатьләре өчен җаваплы билгеләнде.

“Тулаем алганда, Россия Федерациясе Хөкүмәте Регинвестстандарт инструментларын кулланып, ил масштабында инвестицияләр үсеше буенча җиде мильлек адымнар ясый”, - дип билгеләп үтте Талия Миңнуллина.