Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы коллегиясенең инвестицион тезислары

2024 елның 13 феврале, сишәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы коллегиясендә булды.

2023 елда Татарстан Республикасы сәнәгате һәм куллану базарының эш йомгаклары, 2024 елга «Россия Федерациясенең технологик куркынычсызлыгы шарты буларак предприятиеләрне фәнни-технологик үстерү» бурычлары турында төп доклад белән Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко чыгыш ясады.

Утырышта шулай ук Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов, Россия Сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Альберт Кәримов, Марий Эл Республикасы Башлыгы Юрий Зайцев, шулай ук Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин, ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов, «ТР Муниципаль берәмлекләр Советы» Ассоциациясе рәисе Эгзам Гобәйдуллин һәм башкалар катнашты.

✔ ️Сәнәгать җитештерү индексы 103,3% тәшкил итте

✔ ️Haier җитештерелгән продукция линиясен киңәйтүне дәвам итә.

Гомуми инвестицияләр 23 млрд сумнан артык тәшкил итте.

Өченче кварталда су җылыткычлары җитештерүне башлау планлаштырыла.

✔ ️Тармактагы төп бурычларның берсе - инвестиция проектларын гамәлгә ашыру. Әлеге бурычлар «Татнефтехиминвест-холдинг» белән берлектә 2030 елга кадәр республиканың нефть-газ химиясе комплексын үстерү программасын эшләүдә мөһим булачак.

✔ Интеллектуаль исәпләү приборларын урнаштыру буенча Татэнергосбыт инвестиция программасын гамәлгә ашыруны дәвам итә. 63 мең данә кертелгән.

✔ Олег Коробченко Газпром җитәкчелегенә Можга-Алабуга газүткәргечен төзелешен инвестиция программасына кертү турындагы карары өчен аерым рәхмәт белдерде.