"Хатын-кызлар: традицияләрне саклыйбыз – Россияне үстерәбез" 2024 елның 5-6 мартында ВДНХ

2024 елның 6 марты, чәршәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы хезмәткәрләре 2024 елның 5-6 мартында Мәскәүдә ВДНХда «Россия» Халыкара күргәзмә-форумы кысаларында уза торган «Хатын-кызлар: традицияләрне саклыйбыз –Россияне үстерәбез» Бөтенроссия хатын-кызлар форумында катнаша.

Форум Россия Федерациясе Федераль Җыены Федерация Советы каршындагы Евразия хатын-кызлар форумы Советы тарафыннан Карелова Галина Николаевна рәислегендә оештырыла. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, узган ел ул "Россия-Ислам дөньясы: KazanForum" XIV Халыкара икътисади форумында "Хатын-кыз карашы" трегында актив катнашты һәм берничә сессия оештырды.

5 мартта 12:00 сәгатьтә 75 нче павильонда «Хатын-кыз йөрәге чакыруы буенча» премиясе лауреатларын бүләкләү тантанасы узды. Тантананы ачуда Россия Федерациясе Федераль Җыены Федерация Советы Рәисе Валентина Ивановна Матвиенко чыгыш ясады.

Тантаналы өлеш тәмамлангач, "Россия-Ислам дөньясы: KazanForum" Халыкара икътисади форумы турында китапны шәхсән аның кулына тапшыру мөмкинлеге булды.

«Хатын-кызлар: традицияләрне саклыйбыз – Россияне үстерәбез» Бөтенроссия хатын-кызлар форумы илнең барлык төбәкләреннән тәҗрибә һәм уңышлар белән уртаклашу, актуаль проблемалар турында фикер алышу һәм аларны хәл итү юлларын табу өчен төрле һөнәр ияләренең очрашу урыны булды. Ул Россиянең хәзерге хатын-кызларының җәмгыять тормышының барлык өлкәләрендә казанышларын һәм актив катнашуын күрсәтергә тиеш.

Форум уздырылган көннәрдә төбәкләр стендларында (75 нче павильон) һәм ВДНХ тармак павильоннарында хатын-кызларның үз төбәкләрен үстерүгә керткән өлешенә, шулай ук фән, сәнәгать һәм югары технологияле тармакларга, эшкуарлыкка һ. б. багышланган тематик интерактив чаралар уза.

Әйтик, Татарстан Республикасы стендында бу көннәрдә «Мәрхәмәт-шәфкатьлелек» Татарстан Республикасы Дәүләт Советы хатын-кызлар-депутатлар берләшмәсе җитәкчесе Нәбиева Алсу Рөстәм кызы оештырган якты тематик программа үткәрелә.

Мәсәлән, 5 мартта мәйданчыкта чыгыш ясадылар:

Когогина Әлфия Гомәр кызы, Россия Федерациясе Федераль Дәүләт Думасы Депутаты җыелышта «Россия сәясәтендә хатын-кыз: мәсьәләләр һәм мөмкинлекләр» темасына лекция белән чыгыш ясады.

Сабурская Сәрия Харис кызы, Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил.

Чыгышның темасы: "Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкилнең эшчәнлеге: шәхси тәҗрибә һәм мәсьәләләр".

«Россия» күргәзмә-форумы мәйданчыгында бу көннәрдә илнең барлык төбәкләреннән төрле һөнәр ияләреннән 2 меңнән артык хатын-кыз җыелган.

Форумның рәсми сайты: https://xn--e1abhedodlsf1aj.xn--p1ai/