Юрий Борисов: «Бу республика җитәкчелегенең һәм сезнең урыннарда дөрес ориентлашу һәм куркынычлардан саклану турында сөйли»

2021 елның 24 феврале, чәршәмбе

Казан моторлар төзү җитештерү берләшмәсе мәйданчыгында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары Юрий Борисов катнашында Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының йомгаклау коллегиясе узды.

Коллегия башланыр алдыннан алар КМТҖБның яңа газ турбинасы энергия җайланмасын карадылар.

Узган ел нәтиҗәләрен бәяләп, Юрий Борисов Россия дөнья кризисыннан аз югалтулар белән чыкты, дип билгеләп үтте. «Бу республика җитәкчелегенең һәм сезнең урыннарда дөрес ориентлашу һәм куркынычлардан саклану турында сөйли», –  диде ул.

Россия вице-премьеры сүзләренә караганда, республика сәнәгать җитештерүе индексы, 2019 ел белән чагыштырганда, объектив сәбәпләр аркасында кимегән һәм гомуми статистика кысаларына сыеша. Ул шулай ук билгеләп үткәнчә, пандемия юкка чыга һәм җитештерү күрсәткечләрен арттырырга өндәде.

Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, агымдагы елга бурыч – сәнәгать җитештерүе индексын 105,2% ка җиткерү. «Бу гади бурыч түгел, әмма реаль бурыч. Узган ел төшүенән соң без үсешне тәэмин итәргә тиеш. Моның өчен барлык шартлар да бар», – дип билгеләп үтте ТР Президенты.

Президент сүзләренчә, төп бурыч – нефть эшкәртүне киңәйтү. Республикада Танеко һәм Таиф-НКда яңа җайланмаларны гамәлгә кертү буенча системалы эш алып барыла. Шулай ук дәүләт башлыгының кече һәм урта тоннажлы химияне үстерү буенча йөкләмәләре буенча эш алып барыла.

Президент республиканың зур булмаган муниципалитетларында машина төзелеше үсеше кирәклеген билгеләп үтте.

Ул искә төшергәнчә, ил Президенты кушуы буенча 2025 елга оборона-сәнәгать комплексы предприятиеләрендә гражданнар продукциясе дәрәҗәсе 30% ка җитәргә тиеш. Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, монда «Позис» компаниясе мисалларның берсе булып тора, ул гражданнар продукциясе өлешен 40% ка кадәр җиткергән.

Рөстәм Миңнеханов Россия Хөкүмәтенә Чаллы ТЭЦын модернизацияләү проектын хуплауны сорады.

Рөстәм Миңнеханов экспорт үсешен сәнәгать өчен төп юнәлешләр дип атады. Бүген республика экспорты структурасында нефть һәм нефть продуктлары 69% били. Президент машина төзелеше, нефть химиясе һәм агросәнәгать продукциясе экспортын үстерергә, яңа сату базарларын эзләргә өндәде.

Шулай ук Рөстәм Миңнеханов хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру, Федераль сәүдә челтәрләрендә Татарстан җитештерүчеләренең продукциясен киңәйтү, сәнәгать куркынычсызлыгын тәэмин итү, җитештерүне һәм электрон коммерцияне цифрлаштыру мәсьәләләренә дә игътибар итте.

«Сәнәгать – Татарстан икътисадының локомотивы. Бюджеттан тыш чыганаклардан төп капиталга инвестицияләрнең өстенлекле өлеше эшкәртү сәнәгатен үстерүгә юнәлдерелгән. Татарстанның инвесторлары – Kastamonu кебек алдынгы дөнья җитештерүчеләре, мәсәлән, безнең республиканың гына түгел, бөтен Россиянең тармаклары үсешенә зур өлеш кертәләр.

Татарстанның яңа инвестпроектлары арасында – суыткыч техникасы җитештерү буенча Кытай заводы (инвестицияләрнең гомуми күләме –  1 млрд сумнан артык, 300 эш урыны булдырылачак), сөт эшкәртү заводы (проектка инвестицияләр күләме – 2,5 млрд сум, 250 яңа эш урыны булдырылачак), кан плазмасын фракцияләү заводы (инвестицияләрнең гомуми күләме – 9 млрд сум тирәсе, яңа эш урыннары саны – 300гә якын) һәм башкалар», – дип билгеләде Инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.