Татарстан Тотрыклы үсеш максатларына ирешү буенча Россия төбәкләре рейтингында беренче урында

2022 елның 13 июле, чәршәмбе

МГИМО пилот анализы буенча республика - экологияне яхшыртуда лидер. Бу хакта БМО югары дәрәҗәдәге глобаль форумының тотрыклы үсеш буенча параллель чарасында профессор Турбина сөйләде.

БМОга ярдәм итү буенча Россия ассоциациясе сессиясендә «Россия төбәкләре һәм БМОның тотрыклы үсеше максатлары» проектын узган Россия субъектлары яңа казанышлар турында сөйләделәр. Татарстан белән агентлык җитәкчесе урынбасары Марина Епифанцева таныштырды. Марина Геннадьевна билгеләп үткәнчә, Россия Федерациясе субъектларының инвестицион климат торышының Милли рейтингы күрсәткечләре буенча Татарстан Республикасы, башкаладан гына калышып, быел икенче урынны алды. Регион шулай ук дәүләт-хосусый партнерлык үсешендә җитди алга китеш ясады, бер ел эчендә 67 урыннан 6 нчы урынга күтәрелде. Марина Геннадьевна, 2018 елда Татарстан Республикасының БМО ЮНКТАДыннан дәүләт-хосусый партнерлык өлкәсендәге проект өчен бүләк алуын искә төшерде. Спикер кече һәм урта эшкуарлыкны, шулай ук Татарстан Республикасында да, тулаем илдә дә үзмәшгульләр институтын үстерүгә аерым игътибар бирде. Марина Геннадьевна әлеге тенденциянең социаль өлкәне үстерү өчен дә әһәмиятен билгеләп үтте. Үзенең чыгышын тәмамлап, Епифанцева әфәнде 2022 елда Казанның Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы Яшьләр башкаласы булуына игътибар итте һәм катнашучыларны һәм агымдагы елның сентябрендә Казанда узачак ИХО яшьләр форумына чакырды.

2022 елның 13 июлендә тотрыклы үсеш буенча БМО югары дәрәҗәдәге сәяси форумы (ПФВУ-22) кысаларында, БМО ЭКОСОС эгидасы астында уза торган «Russian Regions and Business: Building back better from the coronavirus disease (COVID-19) while advancing the full implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development» чарасы узды. Чара Россия Тышкы эшләр министрлыгы, Россия Федерациясенең Нью-Йорктагы Даими вәкиллеге һәм «Глобаль шартнамәнең милли челтәре» Ассоциациясе ярдәмендә узды. Мәскәүдә БМОның мәгълүмат үзәге мәгълүмат партнеры булды. ПФВУ-22 кагыйдәләре буенча чара онлайн форматта узды, шул ук вакытта аны модернизацияләү МГИМО университетыннан башкарылды.

Очрашу тотрыклы тәҗрибәләрне гамәлгә ашыруда чит ил акторлары белән тәҗрибә алмашуга, Россия төбәкләре һәм бизнес тәҗрибәсен тәкъдим итүгә, шулай ук күпьяклы һәм төбәк хезмәттәшлегенең яңа формасы тирәсендә тупланган хезмәттәшлекне үстерүгә юнәлдерелгән иде, бу бигрәк тә яңа икътисадый шартларда мөһим. Чарада катнашучылар арасында төбәкләр, дипломатик структуралар, халыкара оешмалар, бизнес, академия һәм хөкүмәт булмаган сектор вәкилләре бар иде.