Татарстан Республикасы Инвесторлары! Капитал салуларны саклау һәм бүләкләү турында килешү механизмына игътибар итегез

2022 елның 16 ноябре, чәршәмбе

Капитал салуларны яклау һәм бүләкләү турындагы килешү (КСЯБТК) -инвесторның хакимият органнары белән килешүе, аның буенча бизнес проектка акча сала, ә дәүләт кулланыла торган законнар шартларын, ташламаларны һәм әлеге проект гамәлгә ашырыла торган ярдәм чараларын теркәүне йөкли. Мондый хокукый режимның тотрыклылыгы гарантиясе 6, 10, 15 яки 20 елга кадәр бирелә һәм бу механизмны башкалардан аера.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина: «Республикада КСЯБТК буенча проектлар гамәлдә инде: бу - «Татнефть» ГАҖ 194,3 млрд сумлык инвестицияләр белән, «ТАИФ» АҖ 1,7 трлн сумлык инвестицияләр белән, 174 млрд сумга «Алабуга» МИЗ һәм башкалар. Инвестицияләр күләме якынча 250 млрд сум булган тагын 7 проект буенча республика КСЯБТКларны төзү планлаштырыла, аларның бер өлеше Агентлык тарафыннан күзәтелә.

Инвесторларга әлеге механизмга игътибар итәргә кирәк: ул күп тармакларга туры килә, проект буенча инвестицияләрнең старт суммасы нибары 200 млн сумга кадәр кимеде. Өстәвенә, бу федераль дәрәҗәдә цифрлы трансформация узган инвесторларга ярдәм итүнең беренче механизмы, шуңа күрә проектны карау электрон форматта уңайлы».

Октябрь аенда Татарстанда капитал салуларны яклау һәм бүләкләү турында региональ килешүләр төзү өчен барлык кирәкле хокукый документлар кабул ителде:

- «Татарстан Республикасы бюджеты акчаларыннан нәтиҗәле файдалану предметына капитал салуларны яклау һәм бүләкләү турында килешү төзү планлаштырыла торган инвестиция проектын бәяләү тәртибен раслау турында» Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 07.10.2022 ел, № 1084 карары

- «Яклар арасында Татарстан Республикасы булган һәм Россия Федерациясе булмаган капитал салуларны яклау һәм бүләкләү турындагы килешүләрне төзү, үзгәртү, гамәлдә булу кагыйдәләрен раслау турында» 07.10.2022 № 1086 Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты карары

КСЯБТК структурасының ике принципиаль элементы:

- гавами якның бурычы - проектны гамәлгә ашыру шартларын үзгәртә торган актларны кулланмау,

- инвесторның проектны тормышка ашыру бурычы түгел, ә хокукы.

«Стабилизация искәрмәсенә» салым шартлары керә:

- табышка салым буенча

- мөлкәткә салым

- транспорт салымына

- НДС түләү срокларына һәм түләү тәртибенә

- яңа салымнар һәм җыемнар, җирдән файдалану һәм шәһәр төзелеше эшчәнлеге шартлары

15 млрд сумлык инвестицияләр кертелсә, аңа шулай ук салым булмаган түләүләр (3 елга кадәр) һәм экспорт таможня пошлиналары да кертелергә мөмкин.

Муниципалитетлар стабилизация килешүенә җир салымын, җирдән файдалану һәм шәһәр төзелеше эшчәнлеге өлкәсендәге аерым актларны кертә алачаклар.

Проектны тормышка ашыручы оешмага чыгымнарны каплау һәм (яки) салым ташламасы рәвешендә дәүләт ярдәме чаралары күрсәтелергә мөмкин. Сүз инвестицион проектларны уңышлы эшләтеп җибәрү өчен кирәк булган транспорт, энергетика, коммуналь һәм мәгълүмат системаларын төзү һәм модернизацияләү чыгымнарын каплау турында бара.

Моннан тыш, федераль бюджет хисабына инфраструктура булдыруга җәлеп ителгән облигация займнары буенча кредитлар һәм купон керемнәре буенча процентлар түләүгә чыгымнар каплана. Чыгымнарны каплау инфраструктура объекты төренә һәм конкрет килешү шартларына карап 5-11 ел дәвам итәчәк. Мондый субсидияләрне Россия Икътисадый үсеш министрлыгы бирәчәк.

Кире кайтарыла торган чыгымнарның чик күләме артып китә алмый:

- инфраструктура объектлары өчен чынлыкта тотылган чыгымнарның 50%

- ярдәмче инфраструктура объектлары өчен чыгымнарның 100%

Ярдәмче инфраструктура объектлары дәүләт (муниципаль) милкенә яки җайга салынулы оешма милкенә тапшырылырга тиеш.

Бюджетка түләү өчен оешма исәпләгән чыгымнарның иң чик күләме белән чикләнә:

- оешмалар табышына салым

- оешмалар милкенә салым, транспорт салымы

- НДС (оешма кире кайтарылган салымнан тыш)

- таможня пошлиналарын кертү

Килешүне төзү механизмы гариза бирү тәртибенә ия, аны гамәлгә ашыру «Капитал салу» дәүләт мәгълүмат системасы (ДМС) базасында электрон рәвештә карала, ул инде электрон формада КСЯБТК төзергә мөмкинлек бирә.

Инвесторлар һәм хакимият органнары өчен теркәлү, шулай ук адым саен күрсәтмә белән тулырак мәгълүмат: https://invest.nalog.gov.ru/

Тэглар: СЗПК