Татарстанда регионнар илнең чәчәк атуы өчен берләшә

2019 елның 2 октябре, чәршәмбе

Регионнарның үзара хезмәттәшлеге деструктив конкуренцияне үстерүгә ярдәм итми, аларның эшчәнлегенә уңай тәэсир итә. Иннополиста чараны ачу кысаларында региональ инвестицияләр агентлыкларының һәм үсеш корпорацияләренең II съездында катнашучыларның 92% ы шундый тезисны интерактив тавыш бирү юлы белән хуплады.

Өч көнлек корылтай Татарстанда Россия Федерациясе субъектларында инвестицияләр җәлеп итү һәм инвесторлар белән эшләү буенча махсуслаштырылган оешмаларның эшчәнлеге һәм үсеше мәсьәләләре буенча берләштерелгән позицияне булдыру максаты белән уздырылды.

Чара НААИР идарәсе әгъзасы, Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина, Инвестицион үсеш агентлыклары Милли Ассоциациясе Идарәсе рәисе Сергей Беляков һәм аның урынбасары Рафаэль Хөсяиншин, Россиядә Бөтендөнья банкының программалары җитәкчесе Кристофер Миллер, Invest India вице-президенты Бхатия Сиддхартх һәм инвестицион өлкәнең башка әйдәп баручы эшлеклеләре катнашында үтте.

Съезд кысаларында Татарстан Россия Икътисадый үсеш министрлыгы, АСИ, Бөтендөнья банкы, федераль үсеш институтлары, чит ил бизнес-берләшмәләре, инвестицион компанияләр вәкилләре, шулай ук 60 регионнан 140 делегат арасындагы багланышлар өчен мәйданчык булды.

Корылтайны оештыручылар булып «Инвестицияләр һәм үсеш агентлыкларының Милли ассоциациясе» коммерцияле булмаган оешмасы һәм Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы йөзендә Татарстан Республикасы Хөкүмәте торды.

«Без 85 төбәк булган бер зур илдә яшибез, һәм бары тик без уңышлы эшләсәк кенә, ил чәчәк атачак», – дип билгеләп үтте Сергей Беляков.

Бөтендөнья банкы тарафыннан әзерләнгән Doing Business рейтингы буенча Россия 190нан 31нче урынны били. Узган ел нәтиҗәләре буенча илебез үз позицияләрен 4 урынга яхшыртты. Кристофер Миллер фикеренчә, тизрәк үсеш алу өчен дәүләт идарәсе системасын үзгәртергә һәм төбәк дәрәҗәсендә инвесторлар белән эш сыйфатын исәпкә алырга кирәк.

«Инвестицияләр тотрыклы икътисадый үсеш өчен нигез булып тора, җитештерү күләмен арттырырга, аерым предприятиеләр һәм тармакларның үсешен стимуллаштырырга мөмкинлек бирә. Коллегалар, безнең эш катлаулы, без бер үк төрле проблемаларны хәл итәбез һәм бергә инвестицион мөмкинлекләр төзибез. Бүген без төбәкара диалог корабыз һәм тәҗрибә уртаклашабыз, Россия базарына эре инвесторларны җәлеп итү буенча көчләрне туплыйбыз. Минем җитәкчелек иткән агентлык 2016 елдан башлап НААИР әгъзасы булып тора. Ассоциация Татарстанның инвестицион климат буенча лидер-регион буларак чакыруын кабул итүе, безнең республикада корылтайны үткәрү бик күңелле», – дип Талия Миңнуллина ассызыклады.

2018 елда башка төбәкләрдән Татарстанга инвестицияләр, алдагы ел белән чагыштырганда, 10% ка арткан. Һәм инвестиция компанияләре саны уңай динамиканы күрсәтте – 2017 елда алар якынча 530, ә узган елда 600дән артык иде. 25 регион – һәрвакыт Мәскәү һәм Санкт-Петербург, Үзәк һәм Идел буе федераль округлары, Чиләбе һәм Новосибирск өлкәләре белән Себердә киң таралган. 2018 елда Татарстанга инвестицияләр салучы төбәкләр исәбенә Вологда, Иркутск, Оренбург, Томск, Төмән һәм Ульяновск өлкәләре дә өстәлде. Моннан тыш, Татарстан Россиянең көнбатыш регионыннан – Калининград өлкәсеннән һәм иң көнчыгыш – Приморский краеннан инвестицияләр җәлеп итә.

«Иннополис» махсус икътисади зонасы генераль директоры Ренат Хәлимов билгеләп үткәнчә, «Иннополис» мәйданчыгы чараны үткәрү өчен юкка гына сайланмаган.

«Инвестицияләр – безнең барыбыз да, без моны аңлыйбыз: бу эш урыннары да, салым түләүләре дә. Мин үзем инде соңгы 10 ел инвестицияләр белән шөгыльләнәм», – дип билгеләде ул.

Чараның эшлекле программасы кысаларында Татарстанның инвестицион үсеш агентлыгында эшлекле һәм рәсми булмаган сессияләр үтте, шул исәптән «Ачык диалог», «Регионнардан караш», «Инвесторларның караш ноктасы» региональ махсус оешмаларның инвесторлар белән уңышлы эш тәҗрибәләре тәкъдим ителде. Моннан тыш, Татарстанга визит кысаларында чарада катнашучылар «Иннополис» университетында булдылар, «Иннополис» махсус икътисадый зонасы резидентлары белән таныштылар. Кунакларга шулай ук җитештерелгән пилотсыз автомобильләрне күрсәттеләр, ә Татарстан Республикасының бердәм презентация үзәгендә кабул итүче якның икътисадын һәм үзенчәлекләрен чагылдыра торган матур презентация үткәрделәр.

Съездда сөйләшенгән төп сораулар арасында – милли проектларны тормышка ашыруда инвесторлар белән эшләү буенча махсус оешмаларның катнашуы, регион дәрәҗәсендә инвестицияләрне җәлеп итү буенча махсус оешмаларны да кертеп, Россия үсеш институтларының бердәм реестрын федераль дәрәҗәдә формалаштыру һәм раслау. Шулай ук чара мәйданчыгында федераль һәм региональ үсеш институтлары арасында үзара хезмәттәшлек тәртибе һәм региональ үсеш институтларының вәкаләтләрен, статусын, функцияләрен һәм вәкаләтләрен ныгыту максаты белән норматив үзгәрешләр тикшерелде.

Съезд йомгаклары гомумиләштереләчәк һәм карап тикшерүгә Россия Федерациясе Хөкүмәтенә һәм Россия Икътисадый үсеш министрлыгына чыгарылачак.