Азнакай муниципаль районы белән «инвестицион сәгать»

2024 елның 23 марты, шимбә

Татарстан Республикасының Азнакай муниципаль районы Татарстан Республикасы Рәисе җитәкчелегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр атна саен республика Хөкүмәте йортында уза. Шәһәр мэры докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә казанышлар карала.

Азнакай муниципаль районы башлыгы Марсель Шәйдуллин белдергәнчә, яңа производстволарны булдыруда төп роль сәнәгать паркларына бирелә. Ел йомгаклары буенча резидентларның әйләнеше 880 миллион сум тәшкил итте, инвестицияләр күләме - якынча 350 миллион сум.

Хайваннар өчен азык һәм ашлык җитештерү, пластик тәрәзәләр һәм ишекләр ясау, агач эшкәртү линиясе эшли башлый.

"Яшел парк "Азнакай" алдынгы технология буенча бораулау шламнарын эшкәртү линиясен кертте, парк территориясен 2 гектрага арттыру һәм административ бина һәм гаражлар төзү планлаштырыла.

Актүбә бистәсендә «Татнефть» компаниясе проектын тормышка ашыру дәвам итә, анда биотехнологик производстволар комплексы һәм 500дән артык югары технологияле эш урыны булдырыла.

Җылылык һәм электр энергиясе җитештерү биологик калдыклардан һәм җил генераторлары белән башкарыла. Тәҗрибә-сәнәгать җайланмалары агач кисәкләрен, мискантус саламнарын азык булмаган шикәрләр алу өчен эшкәртәләр.

АЗСны реконструкцияләгәннән соң, энергияне сак тоту технологияләрен кулланып, роботлаштырылган автомобиль юу һәм кафе халыкка хезмәт күрсәтү сыйфатын күтәрде.

2023 елда агач кисәкләреннән арболит блоклар җитештерү башланды. Төзелеш материалы «Татнефть» компаниясе объектларында уңышлы кулланыла һәм ваклап сату базарында сатыла.

Шәхси инвестор тугыз катлы 62х-фатирлы йортны төзүне дәвам итә.

Ял итү зонасында ресторан төзелеше тәмамлана. 30 кеше өчен эш урыннары барлыкка киләчәк, инвестицияләр күләме 25 млн сумнан артык тәшкил итәчәк.

Азнакай политехник техникумы – «Профессионалитет» федераль проекты җиңүчесе, «Татнефть» ААҖ һәм «Союз-Агро» ҖЧҖ белән берлектә «Агроразвитие» белем бирү-җитештерү үзәген булдыра.

Реаль хезмәт шартларына якын шартлар тудыру өчен җиһазлар һәм авыл хуҗалыгы техникасы сатып алу каралган. Проектның инвестицияләр күләме - 170 млн сум. Яңа уку елында үзәк беренче курс студентларын кабул итәчәк.