Талия Миңнуллина Мамадыш районы инвесторлары турында: «Предприятие директорлары үз эшләре белән шулкадәр «яна»! Бу, минемчә, уңыш нигезе булып тора!»

2020 елның 5 июне, җомга

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина Мамадыш районында инвестицион проектларны тормышка ашыру барышы белән танышты.

Беренче чиратта, район башлыгы Анатолий Иванов белән Талия Миңнуллина җитештерү цехларын карады һәм Мамадыш ит комбинаты җитәкчелеге белән сөйләште. Бу – ярымфабрикатлар җитештерү буенча производство комплексы. Ит комбинаты продукциясе республикада гына түгел, Россиянең башка төбәкләрендә дә сатылачак. Моннан тыш, ИХО илләре базарларына алга таба мавыктыру максатыннан хәләл стандартлары буенча «РМ Агро» ит комбинаты продукциясен аккредитацияләү һәм сертификацияләү буенча фикер алыштылар.

Аннары ТР ИҮА башлыгы Мамадыш кирпеч заводына нинди ярдәм кирәклеген ачыклады. Завод 1935 елда төзелде. Бүген биредә «Стройсервис» ЯАҖ берләшмәсе составына кертелгән яңа заманча производство гамәлгә ашырылган (кирпеч, тимер-бетон, тәрәзәләр һәм ишекләр җитештерү).

Бүгенге көндә Мамадышның «MAKERAM» кирпеч заводының җитештерү егәрлекләре елына 60 миллион шартлы кирпеч һәм 117 төр төзелеш материаллары тәшкил итә. Заводның барлык цехлары да автоматлаштырылган, бу продукциянең югары сыйфатлы булуын һәм ГОСТ таләпләренә, нормаларына һәм таләпләренә тулысынча туры килүен тәэмин итә.

Эш сәфәре кысаларында шулай ук стретч-элпәләр, тәрәзәләр һәм авто-компонентлар җитештерү буенча «Вятка» сәнәгать паркы резидентлары белән танышу булды.

«Вятка» – сәнәгатьнең төрле тармакларында нәтиҗәле югары технологияле производстволар урнаштыру өчен заманча сәнәгать мәйданчыгы. Сәнәгать резидентларына төзелеш чорында җир кишәрлекләрен, шулай ук аларны кв.м. өчен 0,18 сум исәбеннән сатып алу һәм җир участогын сатып алганнан соң салымнан азат итү мөмкинлеге бирә. Өстенлекләр арасында – транспорт үтемлелеге, үсеш алган коммуникацияләр һәм идарәче компаниянең киң комплексы.

«Коронавируска карамастан, инвестиция тарихы бик катлаулы. Һәр инвестпроект – ул кечкенә тормыш. Ул идеядән, чимал, логистика, тәэмин итүчеләр, сату базарларыннан башлана. Бу процесслар гади түгел, ә пандемия чорында, әлбәттә, кулланучылар базары кими, барысының да финанс мөмкинлекләре үзгәрә, һәм болар барысы да безнең предприятиеләрдә чагыла», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

Коронавирус пандемиясенең икътисади нәтиҗәләре, әлбәттә, инвестиция эшчәнлеге үсешенә һәм, беренче чиратта, предприятиеләрнең кредитор бурычлары өлешендә финанс-хуҗалык эшчәнлегенә, шулай ук үсеш өчен яңа финанслау алуга эз калдыра. Шуңа бәйле рәвештә Талия Миңнуллина һәм Анатолий Иванов предприятие җитәкчелеге белән хәл иткән сорауларның күбесе финанс модельләрен реструктуризацияләүгә һәм сату базарына багышланган иде.

«Инвестиция эшчәнлегенә карата без, беренче чиратта, бездә булган хәлләрне тәртипкә китерергә тиеш. Барыбыз өчен дә яхшы нәрсә эшләргә омтылучыларга ярдәм итәргә кирәк. Мамадыш районы миңа бик ошый. Монда кешеләр бик тырыш һәм хезмәт сөючән. Мин очрашкан предприятие директорлары үз эше белән мавыгып китә, үз эше белән яна. Бу, минемчә, уңыш нигезе булып тора.

Бүген без Мамадыш районы МИЗ яки АСИҮТ булмаган районнар арасында үрнәк булып тора дип әйтә алабыз, әмма алар ышанычлы бара. 2-4 елдан соң гына, минемчә, без монда көчле мәйданчыкны күрәчәкбез, ул резидентлар саны, продукция сыйфаты буенча тәэсир итәчәк һәм технологияләр буенча да ышанам», – дип нәтиҗә ясады ТР ИҮА башлыгы.