«Алабуга» МИЗ һәм «Иннополис» МИЗ дөньяның иң яхшы махсус икътисадый зоналары исемлегендә

2020 елның 16 октябре, җомга

«Алабуга» махсус икътисадый зонасы һәм «Иннополис» чираттагы мәртәбә Global Free Zones of the Year махсус икътисадый зоналарының дөнья рейтингыннан тану алдылар. «Алабуга» «Күнекмәләрне үстерү» номинациясендә махсус бүләккә лаек булды, ә «Иннополис» «5Gга әзерлек», «Хезмәт ресурслары өчен шартлар» һәм «Сыгылмалы мохит» номинацияләрендә берьюлы өч бүләккә лаек булды.

FDI Intelligence журналы – Financial Times бүлекчәсе – ел саен дөньяның иң яхшы икътисадый зоналары рейтингын бастыра. Сәнәгать проектлары өчен иң уңышлы мәйданчыклар резидентлар саны һәм үсеш динамикасы, булдырылган эш урыннары саны кебек күрсәткечләр нигезендә ачыкланды, шулай ук fDi Intelligence судьялар командасының бәяләүләре һәм эксперт фикере исәпкә алынды.

Рейтингны төзүчеләр «Алабуга» МИЗ территориясендә проектны – STEM – кадрлар әзерләү үзәген гамәлгә ашыруны югары бәяләделәр. 2019 елда «Синергия» индустриаль паркы базасында оештырылган үзәк АСУ ТП, мехатроника, химия һәм электроника кебек юнәлешләр буенча квалификацияле белгечләр әзерли. Укыту юнәлешләре «Алабуга» МИЗ резидент-предприятиеләренең квалификацияле кадрларга булган ихтыяҗын канәгатьләндерүгә юнәлдерелгән.

Агымдагы елда 9 нчы сыйныфның иң яхшы 100 чыгарылыш сыйныф укучысының икенче җыелмасы өчен укулар башланды. Хәзер STEM-үзәктә барлыгы 200 студент белем ала. Дөнья дәрәҗәсендәге кадрлар әзерләү өчен инфраструктура үсеше дәвам итә: 2021 елда «Синергия 2» индустриаль паркы базасында яңартылган STEM-үзәк ачу планлаштырыла. Бу WorldSkills стандартлары буенча демонстрацион имтихан тапшыру һәм профессионалларны әзерләү өчен иң яңа җиһазлар белән җиһазландырылган зур һәм технологик корпус булачак.

Рейтингта «Иннополис» МИЗның икътисадны цифрлаштыру һәм эш урыннары булдыру өлкәсендәге эшчәнлеген дә югары бәяләделәр. «Иннополис» цифрлы икътисадта үз эшен активлаштыру өчен тест режимында 5G челтәрен эшләтеп җибәрде. 5G челтәренең тәҗрибә зонасын 2018 елның маенда Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов ачты. Бишенче буын элемтә челтәренең тәҗрибә зонасының төп бурычлары 5G челтәрләрендә кирәкле хезмәтләр базарын тикшерү, коммерция мөмкинлекләрен күрсәтү һәм нәтиҗәле бизнес-карарлар эзләү булды.

Шулай ук, махсус икътисадый зона территориясендә технопарк базасында коворкинг оештырылды. Ул 124 эш урынына исәпләнгән һәм резидентларның уңайлы эше өчен махсус проектлаштырылган заманча бизнес-пространстводан гыйбарәт. «Иннополис» МИЗ Россиядә компания белгечләре, шулай ук аларның гаиләләре өчен иң яхшы бизнес, социаль, мәгариф һәм инженер инфраструктурасы белән эшләү һәм яшәү мохитен үстерә.

«Алабуга» МИЗ бүген – Россиядә сәнәгать-җитештерү тибындагы иң эре махсус икътисадый зона. Татарстан МИЗ командасының инвесторларны җәлеп итү һәм инвестицион эшчәнлекне алып баруның иң яхшы тәҗрибәләрен куллану буенча зур тәҗрибәсен илебезнең башка төбәкләрендә дә кулланалар. Шулай итеп, быел «Алабуга» төбәк территориясендә МИЗ булдыру максатыннан, Новгород өлкәсе белән хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйды. Кыйммәтле белемнәре һәм үсеш алган компетенцияләре булган белгечләр – теләсә кайсы оешманың төп ресурсы. «Алабуга»да инде берничә ел кадрлар потенциалын арттыру буенча уңышлы эш алып барыла. Бу максат өчен STEM-үзәк булдырылды, аны җиһазлауга инвестицияләр 80 млн сум тәшкил итте. Уку тәмамлангач, үзәктә чыгарылыш сыйныф укучысы үз белгечлеге буенча 2 ел өзлексез эш тәҗрибәсе һәм МИЗ предприятиеләрендә эшкә урнашу гарантиясе булган үсеш алган профессионалга әйләнә.

Иннополис – Татарстан Республикасының гына түгел, бөтен Россиянең иң инновацион территориясе. МИЗда тормышка ашырыла торган проектлар безнең республиканың барлык тармакларын актив цифрлаштыруга юнәлтелгән», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.

Алдагы елларда «Алабуга» МИЗ 2015, 2016 һәм 2017 елларда «Эре арендалаучылар өчен Европада иң яхшы МИЗ», 2018 елда «Яңа инвестицияләр», 2019 елда «Академия коллаборациясе», «Чиктәш хезмәттәшлек», «Күнекмәләр үсеше» титулына лаек булды.