2020 ел Машкластер өчен: Россиянең 13 субъектында һәм дөньяның ике илендә 165 әгъза

2021 елның 19 феврале, җомга

Узган ел нәтиҗәләре буенча Татарстанның машина төзелеше кластерында 165 әгъза бар. Кластер әгъзалары Россиянең 13 субъектында катнаша, географиясе Германия һәм Төркия кебек илләр белән тулыланды. Бу хакта Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгында машина төзелеше кластерының VII гомуми җыелышында һәм Күзәтчелек советы утырышында Машкластер идарәсе рәисе Сергей Майоров хәбәр итте.

«Узган ел 9 бизнес-миссия башкардык, 27 күргәзмә һәм форумнарда катнаштык, 24 килешү имзаладык. 2019 елда бездә 20 ил һәм Россиянең 66 субъекты белән килешүләр имзаланды. 2021 елда без тагын өч дәүләт (Латвия, Испания һәм танылмаган Донецк Халык Республикасы) һәм регион – Саратов өлкәсе белән килешү төзедек. Бүгенге көндә дөньяның 23 иле һәм Россия Федерациясенең 67 субъекты белән 377 килешү төзелгән», – дип хәбәр итте ул.

Машкластер резидентлары җыелышы гибрид форматта – онлайн һәм офлайн узды.

«Әлбәттә, бу ел катлаулы булды, әмма аның кластер әгъзалары өчен төрле булуын танырга кирәк. Әмма кластер әгъзаларының коммерция эшчәнлеге нәтиҗәләре буенча, автомобиль төзелеше буенча үсеш күзәтелде. Машина төзелешеннән тыш, төзелеш материаллары җитештерү предприятиеләре икътисади үсешне күрсәтте. Без федераль һәм региональ ярдәм чаралары белән эшләдек. Кластер әгъзалары төрле дәрәҗәдәге бюджеттан бер елга якынча 75 млн сум күләмендә дәүләт ярдәме алды.

2020 елда «КамХимМаш» компаниясе АСИҮТ резиденты статусын алды. 2021 елда «Модуль», «Промтехкомплект» компанияләре АСИҮТ резиденты статусын алырга планлаштыра. Бездә «Бонус-Кама» эшли башлады – бу Менделеевскида регенератлар җитештерү. 26 февральдә ачылу тантанасы билгеләнде. Алабуга аккумулятор заводы шактый яхшы хәрәкәт итә. Бурычларның берсе –  Татарстанда батарейкалар җыю буенча 45 нокта ачу, бу экологиягә уңай йогынты ясаячак. «Зиас-Машинери Поволжье» агымдагы елның икенче кварталында икенче чиратны эшләтеп җибәрергә планлаштыра. «Питон-Кама» киңәя. 2020 елда компанияне үстерү мөмкинлеген табучыларга рәхмәт әйтәсем килә. Бу бик мөһим», – дип билгеләде үз чыгышында машина төзелеше кластерының Күзәтчелек советы рәисе, Татарстан Инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.

«Кориб» компанияләр төркеме генераль директоры Олег Коробченко Машкластерда катнашудан нинди файда бар, һәм аның ярдәмендә сатуларны ничек арттырырга була, дип сөйләде.

«Без компанияләргә техниканы модернизацияләү юлы белән автопаркны яңартырга тәкъдим иттек. Мәсәлән, Машкластер ярдәмендә безгә кирәк булган регионнарга – Кемерово, Башкортстан, Чиләбе, Самара өлкәләренә чыктык. Минем һәм хезмәттәшләремнең барлык очрашулары да узды, гамәлгә ашырылган очрашуларның 50 проценттан артыгы элемтәләр урнаштыру белән тәмамланды. Резолюциягә кертүегезне сорыйм – авыл хуҗалыгында автопаркны модернизацияләүне гамәлгә кертү буенча эшче төркем оештыруыгызны сорыйм. Без бу мәсьәләне Татарстан авыл хуҗалыгында автопаркны яңартуны финанслауда катнашу өчен күтәрә башладык», – дип сөйләде Коробченко.

Утырышта резидентларның нинди авырлыклар белән очрашуы, шулай ук машина төзелеше тармагын үстерү һәм Машкластер әгъзаларына ярдәм итү буенча бурычлар куелуы турында фикер алыштылар. Йомгаклау резолюциясендә Татарстан Республикасы Хөкүмәте финанс ярдәме белән цифрлаштыру өчен кадрлар потенциалын әзерләү һәм сәнәгать роботлаштыруы курсларын кертү буенча проектны булдыру мөмкинлеген карау, республиканың экспорт юнәлешле проектларын конкуренциягә сәләтлелеген арттыруның корпоратив программасына кертү буенча ярдәм күрсәтү кебек бурычлар билгеләнде, шулай ук Машкластерның продукциясен һәм хезмәт күрсәтүләрен сертификацияләү буенча эшләрне башкаруга чыгымнарны кире кайтару программасын КУЭ субъектларына кире кайтару тәкъдиме билгеләнде, җитештерүне автоматлаштыру һәм роботлаштыруда булган ихтыяҗларны ачыклау максатыннан техник аудитны түләүсез үтү өчен тәкъдимнәр һ. б.

Утырыш кысаларында Машина төзелеше кластеры әгъзаларына яңа предприятиеләр кабул итү өчен тавыш бирү узды, шул исәптән Татарстаннан 1 предприятие һәм башка төбәкләрдән – Мәскәү шәһәре, Калуга өлкәсе, Удмуртия Республикасы һәм Самара өлкәсеннән 4 предприятие.

Кластерлар һәм кластер сәясәте дөньяда икътисад үсешенә, аның конкуренциягә сәләтлелеген арттыруга, илнең инновацион үсешен стимуллаштыруга карата тагын да популярлаша бара. Сәнәгать кластерларын формалаштыру –  кече һәм урта бизнесны, фәнни-белем бирү учреждениеләрен эре сәнәгать предприятиеләренең кооперация чылбырларына җәлеп итүнең нәтиҗәле инструментларының берсе. Татарстан, бу юнәлештә алдынгы төбәк буларак, TCI Global Network Conference кластерлы үсеш буенча Бөтендөнья конференциясен үткәрүгә әзерләнә.

«Без Татарстанда халыкара кластерлы конференция үткәрү хокукын алдык. Ул узган елда булырга тиеш иде, әмма бу елның көзендә булачак», – дип Талия Миңнуллина игътибарны юнәлтте һәм регионда булган 13 кластерның барысын да чарага җитди карарга чакырды.

Республикада, Россиядә иң эре машина төзелеше кластерыннан тыш, Мәгълүмати технологияләр кластеры (ИТ-кластер), Полимерларны эшкәртү кластеры, Мебель (агач эшкәртү) кластеры, Азык-төлек кластеры, Төзелеш кластеры, Төзелеш технологияләре һәм материаллар кластеры, Кама машина төзелеше сәнәгать кластеры, Аквабиотехнологияләр кластеры һ. б. уңышлы эшләп килә.