Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Мамадыш районы белән «инвестицион сәгать»

2022 елның 6 августы, шимбә

Татарстан Республикасының Мамадыш муниципаль районы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү буенча чараларны гамәлгә ашыру турында сөйләде.

Мондый киңәшмәләр республика Хөкүмәте Йортында шимбә көннәрендә даими рәвештә уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдәге казанышлар карала.

Мамадыш районы башлыгы Анатолий Иванов муниципалитетның уңышлары турында сөйләде.

- "Сыр әлифбасы" филиалында быел 1 млрд сумлык инвестицияләр күләмен модернизацияләү төгәлләнде.

- Республикада ашлыкны иң зур кулланучы - Мамадыш спирт заводы -җитештерү күләмен 104% ка арттырды. Быел заводны ремонтлауга һәм модернизацияләүгә 30 млн сум инвестицияләнә.

- Терлекчелек тармагында инвестицион проектларны гамәлгә ашыру тотрыклы үсешкә ярдәм итә. «Азык-төлек программасы» агрохолдингында быел һәр 150 терлеккә исәпләнгән 4 типик сыер абзары, 6 мең тонна силос-сенаж траншеясы төзелә. 2023 елга Малмыж комплексында 600 башка исәпләнгән тагын 2 типик сыер абзары төзү планлаштырыла.

- Быел инвестор 50 мең тоннага исәпләнгән элеваторны тулысынча файдалануга тапшырды.

- «Вятка» сәнәгать паркында 15 резидент эшли, аларның 6сы уңышлы эшчәнлек алып бара, 4 резидент проектлары 50 процент әзерлектә, калган 5 инвестор җир кишәрлекләрен рәсмиләштергән.

Монда резидентларның чыныккан пыяла, пыяла пакетлар, пластик тәрәзәләр, стрейч-элпәләр җитештерү буенча инвестицион проектлары тормышка ашырыла. «Экспедишн» һәм «ТИС» җәмгыятьләре КамАЗ белән берлектә запас частьләр һәм комплектлау җиһазлары җитештерә.

Алар белән беррәттән, «МекраРус» җәмгыяте КамАЗ һәм зур йөк машиналары өчен автомобиль көзгеләре җыя. Предприятие бүген яртылаштан артык аналоглы чимал һәм комплектлау әйберләре белән тәэмин итүне локальләштерде. Агымдагы ел ахырына кадәр көзге системаларны җыю өчен тулы локализация үткәреләчәк.

Агымдагы ел ахырында мрамор һәм гранит эшкәртү буенча тагын бер завод файдалануга тапшырылачак. Бүген җиһазлар урнаштырыла.

«Вятка Пласт» һәм «Виталпласт» ширкәтләренең җитештерү биналары төзелеше тәмамланып килә. Аларда полимер эшләнмәләр буенча проектлар гамәлгә ашырылачак.

Быел парк территориясендә «Дэйли-МС» җәмгыяте европоддоннарны реставрацияли һәм җитештерә башлады. 1 гектар җиргә арендаланган мәйданда резидент үз цехын төзи башлый.

- 6 ай эчендә «Сельхозтехника» һәм «Сельхозхимия» мәйданчыкларында резидентлар җитештерү күләме 287 млн сум тәшкил итте, 107% үсеш белән.

«АИФ ГРУПП» компаниясе сэндвич панельләр җитештерүне 2 тапкыр арттырды һәм 1 нче яртыеллыкта завод сату күләмен арттырды.

«Марта» җәмгыяте Грузиянең «Гудаури» бренды астында лимонадлар җитештерүгә өстәмә 25 млн сум инвестицияләгән һәм бүген ассортимент рәтен киңәйтә.

Район икътисадында эшмәкәрлекнең өлеше 31 процент тәшкил итә. 742 эшмәкәрлек субъекты теркәлгән. Район хакимияте эшмәкәрләргә гамәлдәге ярдәм чаралары белән мәгълүмат бирү буенча даими эш алып бара. Атна саен тармак юнәлешләре буенча бизнес белән очрашулар үткәрәбез.

Төп капиталга инвестицияләр күләме буенча агымдагы ел планы - 4 млрд сумнан да ким булмаган күләмдә.