Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Казан шәһәре белән "инвестицион сәгать"

2023 елның 14 гыйнвары, шимбә

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республика киңәшмәсендә Казан шәһәре социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында сөйләде.

Мондый киңәшмәләр республика Хөкүмәте Йортында шимбә көнне даими нигездә уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларның үсеше, эшмәкәрлекнең торышы, хезмәт хаклары һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдәге казанышлар карала.

Казан шәһәре башлыгы Илсур Метшин район эшчәнлегенең төп күрсәткече -тулаем территориаль продукт күләме: 165 млрд сум үсеш белән 2022 елда 1270 млрд сум күләмендә бәяләнә, бу алдагы ел күләменең 115% тәшкил итәчәк, дип сөйләде.

ВТПның төп өлкәләренең берсе - кече һәм урта бизнес. Казанда эшләүче сәнәгать парклары кече һәм урта эшмәкәрлеккә ярдәм итү өчен нәтиҗәле ресурс булды. Бүген Казанда алар тугыз һәм аларда 663 резидент эшли - бу 11 меңнән артык эш урыны. Агымдагы елның 9 аенда 53 млрд сумлык продукция төяп җибәрелгән.

«Дженсен групп» компаниясе тарафыннан Мамадыш һәм Вознесение трактлары арасында 37 гектарда яңа «Магистральный» технопаркы төзелеше буенча актив эш алып барыла.

2022 елда «Химград» Технополисы Үзбәкстан белән берлектә яңа проект башлап җибәрде. Технопаркның беренче инвесторлары - «Химград»  резидентлары. Без шулай ук Чечня һәм башка төбәкләр ягыннан да кызыксыну күрәбез.

Шәһәрнең икътисади сәламәтлегенең мөһим билгесе - инвестицияләр күләме. 2022 ел бәяләвенчә, ул 252 млрд сум тәшкил итәчәк – 2021 ел белән чагыштырганда 37 миллиард сумга артыграк.

Казанның 40 өстенлекле инвестицион проекты 2020-2022 елларга Татарстан Республикасының инвестицион меморандумына кертелгән. Алар арасында -«Химград» Технополисы, Казан электротехника заводы, Казан вертолет заводы, КАПО-Композит, «Водоканал» МУП һ. б. резидентлары проектлары.

2022 елда Портовой территориясен масштаблы реновацияләү башланды. Владивостоктагы Көнчыгыш икътисади форумда 500 млрд сумлык инвестицияләр турында килешү имзаланды. Идел ярындагы 287 га территория Россиянең танылган архитекторларын җәлеп итеп төзелә башлады, бу реновациянең максаты – халык өчен дә, инвесторлар өчен дә, туристлар өчен дә куәтле магнит булдыру.