Логистик проектлар лидерлыкта

2023 елның 21 марты, сишәмбе

Быел Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге беренче Инвестиция советы инвестиция тармагының яңа трендын ачыклады. Тәкъдим ителгән 8 проект буенча инвестицияләрнең гомуми суммасы 88,5 млрд сум тирәсе тәшкил итә. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, узган ел ахырында узган Инвестиция советына 15 млрд сумлык 15 проект тәкъдим ителгән иде.

Мондый җитди инвестицияләр планлаштырылган проектларның масштабы белән бәйле. Бу беренче чиратта республиканың төрле нокталарындагы склад комплекслары. Инвестиция советында тәкъдим ителгән иң зур проект – Тукай муниципаль районы территориясендәге «Алабуга» МИЗ ППТ» АҖнең логистик хабы. Комплекс елына 100 мең контейнер куәте белән контейнер тимер юл терминалын һәм 100 мең кв. метр мәйданлы склад мәйданнарын үз эченә алачак. Бу проектның максаты - Азия-Тын океан төбәгенә полимерлар экспортлау процессын җайга салу. Инвестицияләр күләме - 78 млрд сум. Ким дигәндә 570 яңа эш урыны булдыру планлаштырыла.

Яшел Үзән муниципаль районы территориясендә җитештерү-склад комплексын төзү проекты белән «Нәфис Косметикс» АҖнең эре республика җитештерүчесе чыгыш ясады. (Инвестицияләр күләме - 7,5 млрд сум).

Бүгенге көндә әзер продукцияне һәм чималны саклау һәм җибәрү буенча куәтләр җитмәү компаниянең үсеш потенциалын чикли. «Нәфис Косметикс» АҖнең гамәлдәге склад куәтләре тулысынча тутырылган, бу җитештерү җиһазлары мөмкинлекләрен тулысынча файдаланырга һәм шуңа күрә көнкүреш химиясе җитештерү күләмен арттырырга мөмкинлек бирми.

Проектны гамәлгә ашыру әзер продукция җитештерүнең гамәлдәге куәтләрен йөкләүне арттырырга мөмкинлек бирәчәк.

«Без бергәләп төрле районнарны карадык, Яшел Үзән районына да шунда ук килмәдек, әмма соңыннан бүген бу иң оптималь урын дип санадык», — дип хәбәр итте Талия Миңнуллина Инвестиция советы барышында.

Логистика инвестиция тренды гына түгел, ә маркетплейсларның уңышлы эшләвенең нигезе дә, һәм Казан алар өчен зур үзәккә әверелде. Матди һәм кеше ресурсларын максималь оптимальләштерү максатыннан KazanExpress җитәкчесе Линар Хөснуллин Татарстан башкаласына иң якын Югары Ослан районында «Электрон коммерция шәһәре» төзү проектын тәкъдим итте.

Инвестицияләр күләме - 352 млн сум.

Хөснуллин билгеләп үткәнчә: «Район сәнәгать паркының ташламалы салым режимы булуы өстенлек булып тора. Икенче өстенлек - логистиканы экономияләү, чөнки барлык төп маркетплейсларның складлары берничә километр ераклыкта урнашкан, мондый җитештерүчеләр һәм сатучылар логистиканы экономияләячәкләр. Өченчедән, бу сәнәгать паркына торак инфраструктурасы: торак, парклар, скверлар, мәктәпләр һәм балалар бакчалары бирү планлаштырыла».

Яхшы логистика белән хәзер массакүләм ихтыяҗ товарлары җитештерүчеләр генә кызыксынмый. Узган елның җәендә республика тимер-бетон әйберләр базарына килгән «Коген Казан» компаниясе Казанның очыш трассаларында логистик узеллар төзү проекты белән чыгыш ясады. Төзелеш өчен җир кишәрлекләре Яшел Үзән һәм Питрәч муниципаль районнары тарафыннан Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы соравы буенча тәкъдим ителде. Компания продукциясе җәмәгать киңлекләрен төзекләндерү буенча эре республика программаларын гамәлгә ашыруны арзанлаштырырга мөмкин, транспортлау чыгымнарын киметеп. Планлаштырылган инвестицияләр күләме - 560 млн сум.

Шулай ук Инвестиция советы җитештерү комплексларын төзү һәм модернизацияләү буенча өч проектны хуплады. Бу "Иристон Кама" - проектны «Менделеевск 2.0» сәнәгать паркы территориясендә гамәлгә ашыру күздә тотыла. Завод юл һәм күпер барьерлы коймалар, башка металл конструкцияләр чыгарачак. Инвестицияләр күләме - 287 млн сум.

Казанның "Химград"ы якын арада социаль өлкә өчен проектка җәлеп ителергә мөмкин. 100 млн сумны «Мастер Клининг» компаниясе тәкъдим иткән йомшак инвентарьны арендалау хезмәтләрен күрсәтү буенча җитештерү куәтләрен модернизацияләүгә кертү күздә тотыла. Көн саен компания 84 хастаханә һәм 50 балалар бакчасын чиста карават кирәк-яраклары белән тәэмин итә, 10 000 медицина хезмәткәре өчен махсус кием бирә, күп тапкыр кулланыла торган шәхси саклану чараларын дезинфекцияләүне тәэмин итә, ә бу бер тапкыр кулланыла торган саклану чараларын куллану белән чагыштырганда бюджет акчаларын шактый экономияли.

Универсаль үтә үтә торган «Бурлак» вездеходлары җитештерүчесе җитештерүне киңәйтә һәм компаниянең вездеход техникасы өчен трансмиссия ясау буенча мәйданчык проекты белән чыгыш ясый. Аның мәйданы 20 мең кв. метр. ИҮА аны «Алабуга» МИЗына тәкъдим итте. Монда инвестор өчен кирәкле әйберләр бар: челтәрләр тоташтырылган, яңа хезмәткәрләрне кирәкле өйрәтү өчен «Алабуга Политех» белем бирү үзәге эшли, җиһазлар урнаштыру өчен барлык техник мөмкинлекләр бар, эре автоҗитештерүчеләр тупланган. Проектка инвестицияләр күләме - 1,2 млрд сум.

«Буа» сәнәгать паркын үстерү» проекты да ярдәм алды. Инвестицияләр күләме - 352 млн сум. Проект кысаларында балаларны инкубацияләү һәм 1 килограммга кадәр форель үстерү белән шөгыльләнүче резидентларның җитештерүләрен киңәйтү планлаштырыла. Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы министрлыгы мәгълүматлары буенча, республика халкы ел саен 40 мең тоннадан артык балык продукциясен куллана, шуларның 10%ы гына Татарстанда җитештерелә. Логистиканың үзенчәлеген һәм саклау шартларын исәпкә алып, инвестор сату базарын республикада һәм күрше төбәкләрдә күрә.

«Бер тәрәзә» системасы буенча тәкъдим ителгән барлык инвестицион проектларны Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы озата бара, бизнес-планнан алып маркетинг сәясәтенә кадәр барлык этапларда ярдәм итә. Ведомство җитәкчесе Талия Миңнуллина, Инвестиция советы секретаре: «Без 88,5 млрд сумлык сигез проектны карадык. Бу бик зур, зур проектлар. Хәзерге икътисади хәлдә инвестиционкөн тәртибе, әлбәттә, аеруча критик һәм катлаулы. Без шәхси капитал инвестицияләре белән инвестиция проектларын карыйбыз, бу бюджеттан тыш чыганаклардан төп капиталга инвестицияләр. Хәзер шәхси инвестор, үз капиталын куркыныч астына куеп, уен кагыйдәләре үзгәрмәячәгенә ышанырга тиеш».