Татарстан инвесторлар өчен чикләрне 350 миллионнан 15 миллион сумга кадәр киметергә планлаштыра

2023 елның 13 июне, сишәмбе

Индустриаль (сәнәгать) паркының инвестицион проектына инвестицияләрнең гомуми күләме буенча 350 миллион сумнан ким булмаган критерийны шәһәр округлары һәм Татарстан Республикасы муниципаль районнары өчен чикләштерергә тәкъдим ителә. ТР Җир кодексына үзгәрешләр кертү турындагы тиешле закон проекты ТР Дәүләт Советында алдан карала.

Бүгенге көндә республиканың барлык сәнәгать паркларында 1500дән артык резидент эшли, 52,2 мең эш урыны булдырылган, 2021 ел йомгаклары буенча резидентларның кереме 404,7 млрд сумнан артык тәшкил иткән (2022 елның 9 ае йомгаклары буенча 263,3 млрд сум). Бу - Казандагы «Химград» Технополисы, Чаллыдагы «Мастер» Кама индустриаль паркы, шулай ук республиканың һәр муниципаль районында диярлек булдырылган сәнәгать парклары кебек эре инфраструктура объектлары. Сәнәгать үсеше өчен аларның гомуми мәйданы 2,2 мең гектардан артык тәшкил итә. Инвесторлар өчен инвестицияләр күләме бер үк булганда, инфраструктурасы үсеш алган зур шәһәрләрдәге сәнәгать парклары – Казан һәм Яр Чаллы.

Муниципаль районнар территорияләрендә сәнәгать паркларын үстерүне стимуллаштыру максатыннан закон проекты белән алар өчен кирәкле инвестицияләр күләмен 15 миллион сумга кадәр киметү тәкъдим ителә.

Шулай ук индустриаль (сәнәгать) паркының идарәче компаниясенең инвестиция проектын гамәлгә ашырганда эш урыннары булдыру критериен аның үтәлешен мониторинглау һәм контрольдә тоту мөмкин булмау сәбәпле чыгарырга тәкъдим ителә. Хәзерге вакытта инвесторлар авыл яки шәһәр җирлекләрендә ким дигәндә 50 эш урыны, Казанда яки Чаллыда ким дигәндә 100 эш урыны булдырырга тиеш.

Закон проекты Татарстан Республикасы муниципаль районнарында кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм итү өчен инфраструктура объектларын булдыруга һәм үстерүгә акча кертергә планлаштыручы инвесторларга өстәмә ярдәм чараларын кертүгә юнәлдерелгән.

Талия Миңнуллина: “Инвестицион үсеш агентлыгы әлеге закон проектын башлап җибәрүче булып тора. Бүген инвесторлар белән эшләү өчен яңа кораллар кирәк. Элеккечә эшләп булмый! Дөнья үзгәрә, икътисади хәл гади түгел, башка төбәкләр - безнең хезмәттәшләр дә йокламый. Алар инвестиция салым ташламасын да күптән кулланалар, инвестиция проектлары өчен субсидияләр һәм грантлар программасын да, офсет контрактларын да эшли башладылар. Безгә дә мөмкинлекләр сызыгын киңәйтергә кирәк. Гамәлдәге законнарда җир кишәрлекләрен сатусыз арендага бары тик эре сәнәгать паркларына гына бирергә мөмкин, мәсәлән, «Развитие» сәнәгать паркы яки «Нижнекамск» сәнәгать паркы 350 млн сумнан артык инвестицияләр белән. Кечкенә муниципаль индустриаль мәйданчыклар өчен, анда иң зур өлешне кече бизнес тәшкил итә, әлеге инвестиция чиге югары булып тора. Критерийларны кече бизнесны үстерүгә яраклаштырырга кирәк. Гомумән, әгәр без сәнәгать паркларында яңа резидентлар телибез икән, ташламалы аренда белән биналар төзергә, белгечләр өчен тулай тораклар төзергә, инвесторларга ярдәм итү механизмнарын яңаларын эшләргә кирәк”.