Иннопром-2019: һава күперләрен төзибез

2019 елның 8 июле, дүшәмбе

Екатеринбургта «Иннопром» X Халыкара сәнәгать күргәзмәсендә Татарстан гадәттәгечә сәнәгать һәм инвестицион потенциалын, «Made in Tatarstan» бренды астындагы продукцияне ача торган күргәзмә экспозициясен тәкъдим итте, ә Президент Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге Татарстан делегациясе «ИННОПРОМ» рәсми чараларында катнаша.

«Иннопром» – Россиядә төп индустриаль, сәүдә һәм экспорт мәйданчыгы, Евразия регионында иң тиз үсә торган күргәзмә. 50 000 кв.м. га 20 илдән 600 индустриаль компания тәкъдим ителгән. 4 көн эчендә алар дөньяның 107 иленнән 46000 кеше булыр дип көтелә, бирегә килүчеләрнең 80% – производствода яңа продукция һәм технологияләр кертү турында карар кабул итүче сәнәгать предприятиеләре белгечләре.

Күргәзмә ачылышында «РариТЭК» компаниясе (Яр Чаллы шәһәре) «Газинвестпроект» компаниясе (Төмән шәһәре) белән газ-мотор ягулыгы базарын үстерү өлкәсендә үзара хезмәттәшлек турында Килешүгә кул куйды.

Татарстан-Төркия мөнәсәбәтләренең яңа этабы Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы һәм Favori LLC компаниясе арасында имзаланган Хезмәттәшлек турында килешү белән башланды.

«Татарстан авиаташулар базарын үстерә һәм Россиянең транспорт-логистика үзәге булырга омтыла. Килешү кысаларында гамәлгә ашырырга ниятләнгән Казан аэропортында карго-терминалының төзелеше сәүдә күләмен арттырырга мөмкинлек бирәчәк», – дип билгеләде Татарстан Инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина.

Россия һәм дөнья сәнәгать базарларында сәүдә-икътисадый элемтәләрне үстерү өчен ел саен бер чит ил дәүләтенә «ИННОПРОМ» партнеры статусы бирелә. Быел ул Төркия Республикасы булды.

Россия-Төркия сәнәгать форумының төп пленар сессиясе ике ил делегацияләре башлыкларын, шулай ук эре эшлекле ассоциацияләр җитәкчеләрен җыйды.

«Хәерле көн, хөрмәтле ханымнар һәм әфәнделәр! Россия һәм Төркия партнерлыгына багышланган бүгенге пленар сессиядә катнашучыларны сәламләүгә шатбыз. Татарстан Республикасы Төркия белән Россия-Төркия мөнәсәбәтләрен ныгытуга юнәлгән хезмәттәшлекне киңәйтүгә зур игътибар бирә. Без Россия Федерациясе Президенты Владимир Путинга һәм Төркия Республикасы Президенты Рәҗәп Тайип Эрдоганга күпкырлы хезмәттәшлек өчен уңай шартлар тудырганнары өчен рәхмәтле. Без ел саен Төркиягә берничә тапкыр эш визиты белән киләбез, безнең дәүләтләр арасында нәтиҗәле бәйләүче буын булырга омтылабыз. Элемтәләрне киңәйтүгә Төркия Президенты, Премьер-министр, парламент рәисе, министрлар, провинцияләр губернаторлары, бизнес-делегацияләр визитлары, шулай ук берничә эшлекле чаралар уздыру мөһим этәргеч булды. Бүген Татарстан Республикасы белән Төркия Республикасы арасында хезмәттәшлек турында килешү гамәлдә», – дип билгеләп үтте Рөстәм Миңнеханов.

Форум уртак проектларны гамәлгә ашыру тәҗрибәсен анализлау, ике яклы хезмәттәшлекне үстерү һәм Россия һәм Төркия җитештерүчеләренең машина төзелешенең яңа технологияләрен өйрәнү өчен юнәлешләрне билгеләү максатыннан үткәрелә.

Фото: president.tatarstan.ru