«Алабуга» МИЗ алты яңа резидент белән тулыланачак

2019 елның 18 июле, пәнҗешәмбе

«Алабуга» МИЗ Күзәтү советы инвесторларның 6 проектын хуплады һәм компанияләргә МИЗ резидентлары статусын бирү турында карар кабул итте. Утырыш махсус икътисадый зона территориясендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узды.

«Алабуга» МИЗ – махсус икътисадый зоналар арасында танылган дөнья лидеры. Уңышка юнәлдерелгән компанияләр нәкъ менә Татарстан МИЗ резидентлары була, алар арасында салым ташламалары һәм үсеш алган инфраструктура да бар. Без хуплаган проектлар сәнәгать җиһазлары, авыл хуҗалыгы техникасы һәм полимерлар җитештерү белән бәйле. Инвестицияләрнең гомуми күләме 16 млрд сумнан артыр дип көтелә. Эшләтеп җибәрү инде агымдагы елда ук булачак», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина уртаклашты.

Беренче булып, ПГА-биопластиклар җитештерү буенча елына 10 мең тонна күләмендә «2БИО» проекты каралды. Моның өчен 90 яңа эш урыны булдыру планлаштырыла. Проект «ТАИФ» акционерлык җәмгыяте һәм Bio-On Италия компаниясе тарафыннан гамәлгә ашырылачак.

«Алабуга» ЦБТ» проекты елына 15 мең тонна өзлексез базальт җепселен (ровинг) җитештерүне күздә тота. Проект куәтенә чыкканнан соң 431 эш урыны булдырылачак.

Шулай ук «Лилиани-Технолоджи» компаниясенең инвестицион проекты тәкъдим ителде, ул елына 700 берәмлек күләмендә ашлык өчен артык йөк төягеч бункерлар җитештерүне күз алдында тота. Җитештерүне ачу 100 дән артык эш урыны булдырырга мөмкинлек бирәчәк. Завод «Алабуга» МИЗ территориясендә үз җир кишәрлегенә чыгу перспективасы белән «Синергия 2» индустриаль паркының әзер җитештерү мәйданчыкларында урнаштырылачак.

«Аконит-Урал» компаниясе проекты конвейер роликлары һәм металл конструкцияләре җитештерүне башларга планлаштыра. Конвейер роликлары күләме елына 720 мең берәмлек тәшкил итәчәк, ә металлоконструкцияләр күләме – елына 6 мең тонна. Проектны гамәлгә ашыруның беренче этабында компания арендаланган «Синергия 2» мәйданчыкларында җитештерү куәтләрен урнаштырачак. Икенче этап «Алабуга» МИЗ территориясендә гамәлгә ашырылачак.

«Алкема» компаниясеннән декоратив тышлау өчен ПВХ пленкалар җитештерү заводын эшләтеп җибәрү шулай ук «Синергия 2» индустриаль паркы территориясендә планлаштырылган. Җитештерү куәте елына 14 мең тонна тәшкил итәчәк.

Йомгаклау проекты – «Югострой РУ» компаниясеннән гидравлик җиһазлар җыю производствосын күз алдында тота. Проектның инициаторы – Чехиянең «Jihostroj a.s.» концерны һәм «Гидродрайв» ҖЧҖ Россия компаниясе. «Синергия" индустриаль паркы территориясендә елына 25 мең узелны җитештерү планлаштырыла.