Йорт market: Татарстанның торак йортларында азык-төлек продуктларын түләүсез китерү өчен постаматлар урнаштырырга телиләр

2020 елның 26 мае, сишәмбе

Бүген гражданнарыбызның иминлеген, сәламәтлеген саклау мәсьәләсе кискен тора. Коронавирус таралу шартларында товарларны контактсыз китерү иң яхшы саклык чарасы булып тора. Интернет-заказлар буенча көнкүреш техникасы, кием-салым һәм аяк киеме, балалар товарлары, косметика, парфюмерия һ.б. җибәрелә, әмма азык-төлек (тиз бозыла торган һәм катырылган) юк. Ә бит бу беренче чиратта булырга тиеш. Моннан тыш, өлкән буынга, сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләргә хәтта гадәти көннәрдә дә кибетләрдән йөрергә һәм сатып алырга кыен.

Карар «Иннополис» МИЗ резиденты Семен Фролов белән берлектә табылды: ул торак йортларга китереп азык-төлеккә заказ бирү сервисын эшләде.

Бу ничек эшли?

Торак йортларның подъездларына суыту постаматлары куела. Заказны рәсмиләштерү өчен клиентлар махсус мобиль кушымтада теркәлә, анда 16.00 сәгатькә кадәр теләсә нинди суммага заказ ясарга кирәк, шуннан соң азык-төлек продуктлары шул ук көнне барлык постаматларга да бушлай китереләчәк! Шул ук вакытта программа бернәрсә дә онытылмасын өчен кайгыртачак: акыллы кушымта сезнең азык-төлек кәрҗинегезне исәпләячәк һәм 90% ка кадәр төгәллек белән нинди продуктларга заказ бирергә кирәклеген күрсәтәчәк.

«Халык ашамлыкларны кибетләрдәге кебек бәяләрдән сатып ала һәм контактсыз ысул белән аларны үз подъездларында урнаштырылган постаматтан алырга мөмкин. Барлык постаматлар да туңдыру камералары белән җиһазландырылган һәм туңдырылган һәм тиз бозыла торган продуктларны да саклый ала. Заказларны рәсмиләштерү өчен без IOS һәм Android платформаларында мобиль кушымта ясадык, анда бер үк вакытта төрле кибетләрдән продуктлар сайларга, заказны бер кликка түләргә һәм сез үзегез алган постаматны сайларга мөмкин», - дип сөйләде проект инициаторы.

«INNO Market» социаль әһәмияткә ия проект Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина белән очрашуда эшләнде.

«Хәзер без пилот тәртибендә әлеге постаматларны 7 каттагы зур йортка куярга рөхсәт итүче ТСЖ яки идарәче компания эзлибез, һәм әгәр бу сервис кирәк булса, проектның тулы канлы тормышка ашырылуы турында фикер алышачакбыз: инвесторларны, партнер-постаматлар җитештерүче партнерларны эзләячәкбез, алар белән без гражданнарыбыз тормышын куркынычсызрак һәм уңайлырак итә алыр идек», - дип Талия Илгиз кызы сөйләде.