Рөстәм Миңнеханов: «Түбән Кама – республикада гына түгел, ә илдә дә иң эре сәнәгать үзәге»

2021 елның 20 феврале, шимбә

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендәге Татарстан Республикасы Хөкүмәт делегациясе Түбән Камада елның социаль-икътисадый нәтиҗәләренә һәм Түбән Кама районының стратегик үсешенә багышланган берничә чара үткәрде.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина «Түбән Кама» АСИҮТ резидентлары белән очрашуда һәр инвесторның Татарстан икътисадын формалаштыруга керткән өлешен билгеләп үтте һәм билгеләнгән планнарны тормышка ашырганда нинди авырлыклар белән очрашуларын ачыклады.

«Өч ел эчендә «Түбән Кама» социаль-икътисади үсеш территориаль ассоциациясе эшләп килгәндә, резидент статусын 8 млрд сум күләмендә планлаштырылган инвестицияләр белән 21 проектны гамәлгә ашыручы 20 предприятие алды һәм 2 меңгә якын яңа эш урыны булдырылды.

Узган ел инвестицион үсеш агентлыгы тарафыннан АСИҮТ резиденты статусын алу өчен 9 гариза каралды, инвестицияләрнең гомуми күләме 3,5 млрд сумнан артып китә, булдырыла торган эш урыннары саны – 1026.

Татарстан Республикасының Инвестицион советы утырышларында Түбән Кама муниципаль районының 2 проекты каралды.

Дәүләт-хосусый партнерлык механизмын кулланып проектлар гамәлгә ашырыла.

Татарстан икътисады формалашуына һәркемгә, бигрәк тә безнең барыбыз өчен дә шундый катлаулы вакытта керткән өлеше өчен рәхмәт белдерәм», – дип ТР ИҮА башлыгы рәхмәт белдерде.

Инвесторлар билгеләп үткәнчә, бүгенге көндә Түбән Камада «Түбән Кама» сәнәгать паркы һәм «Пионер» индустриаль паркы территорияләрендә «нульдән» заманча производстволарны оештыру өчен барлык шартлар да булдырылган. Әлеге җитештерү мәйданчыкларында әзер инфраструктура (юллар, су, җылылык, электр энергиясе), энергия белән тәэмин итүгә ташламалы тарифлар, ярдәм итүнең барлык программаларын өстенлекле алу, шулай ук салым преференцияләре нәтиҗәле ярдәм булып тора.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Түбән Кама муниципаль районының социаль-икътисадый үсеше мәсьәләләре буенча киңәшмә уздырды.

Рөстәм Нургали улы евич билгеләп үткәнчә, Түбән Кама районы – Татарстанның алдынгы муниципалитетларыннан берсе: эре инвестицион проектлар гамәлгә ашырыла, бизнес өчен инфраструктура үсә, максатчан программалар буенча зур эш башкарыла. Шул ук вакытта ул агросәнәгать комплексын үстерү, демографик вәзгыятьне ныгыту, шулай ук медицина учреждениеләрендә кадрлар мәсьәләсен хәл итү кирәклегенә игътибар итте.

2020 елның 9 ае нәтиҗәләре буенча Түбән Кама районы Татарстан Республикасы муниципаль районнарының һәм шәһәр округларының инвестицион җәлеп итүчәнлеге рейтингында 3 нче урынны алды.

«ТАИФ» компанияләренең Татарстан төркеменә керүче «Нижнекамскнефтехим» ГАҖ әйдәп баручы предприятие булып кала. Предприятие ассортиментында бүген 120дән артык атама бар. Төп – синтетик каучуклар, пластиклар, каучук һәм пластиклар җитештерү өчен мономер чималы. Регионның төп салым түләүчеләреннән берсе булган «Нижнекамскнефтехим» продукция җитештерү һәм экспорт күләмен арттыра бара. Аның составына керүче СКИ-3 синтетик каучук заводы продукцияне Michelin, Pirelli, Continental, Bridgestone һәм Goodyear кебек шин гигантларына экспортлый. НКНХ һәм Linde AG компаниясе елына 600 мең тонна этилен егәрлеге булган олефин комплексын төзү проектын эшләтеп җибәрделәр.

Шулай ук Түбән Кама муниципаль районы Советының 2020 ел нәтиҗәләре буенча йомгаклау утырышы булды. Утырыш башланыр алдыннан Шинников проспекты буенча комплекслы торак төзелеше проекты тәкъдим ителде. Концепциядә 1350 фатирга исәпләнгән 17 торак йорт төзү каралган. Рөстәм Миңнеханов бу проектны хуплады.

Сессиядә чыгыш ясап, Татарстан Президенты билгеләп үткәнчә, Түбән Кама предприятиеләре коронавирус пандемиясе чорында зур ярдәм күрсәткән: шәхси саклану чаралары һәм антисептиклар җитештерүне оештырганнар, республика медицина учреждениеләренә ярдәм иткәннәр. «Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, безнең предприятиеләр бер генә көнгә дә туктап калмадылар. Нижнекамскнефтехим, ТАИФ-НК, ТАНЕКО, шиналар җитештерүе, катлаулы шартларда бөтен энергетика комплексы үз эшен дәвам итте», – диде ТР Президенты.

Икътисади кыенлыкларга карамастан, республика билгеләнгән барлык программаларны да уңышлы тормышка ашырды. Президент билгеләп үткәнчә, Түбән Кама районы – республика лидерларының берсе. Республика муниципалитетлары арасында район төяп җибәрелгән продукция күләме буенча 2 нче урында һәм тулаем төбәк продукты күләме буенча 4 нче урында тора.

Түбән Кама – ул республикада гына түгел, илдә дә иң эре сәнәгать үзәге», – диде ул.

Нефть химиясе предприятиеләре узган ел инвестпроектларны гамәлгә ашыруны дәвам итте, планлы режимда яңа җайланмалар эшләтеп җибәрде. «Бу – зур инвестицияләр, безнең перспективалар. Һәр җайланма маржиналь продукция бирә», – дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Бүген Түбән Кама районында уртача хезмәт хакы республика буенча уртача күрсәткечләрдән артып китә.

«Тулаем Түбән Кама районы – зур потенциалга ия көчле төбәк. Үсеш ноктасы биредә булачак. Бу – иң перспектив территория. Нефть, нефть эшкәртү, нефть химиясе – болар барысы да безнең республика икътисады өчен беренче урында», – дип нәтиҗә ясады Рөстәм Нургали улы.