«Алабуга» МИЗ Күзәтү советы 9 млрд сумнан артык суммага 5 проект карады

2021 елның 5 апреле, дүшәмбе
Бүген «Алабуга» МИЗның эшлекле үзәге территориясендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә Күзәтү советы утырышы узды. «Алабуга» МИЗ Күзәтү советы әгъзасы булган Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина шулай ук проектларны карау буенча утырышта катнашты. «Бүген без инвестицияләрнең гомуми суммасы 9 млрд сумнан артык булган 5 проектны карадык. Финанс тотрыксызлыгы вакытында хосусый инвестицияләр икътисадта аерым роль уйный», – дип Талия Миңнуллина билгеләде. Утырыш кысаларында махсус икътисадый зона территориясендә җитештерү ачу күздә тоткан 5 инвестицион проект каралды. – «Аконит–А» АҖ – инвестицияләрнең гомуми күләме 767 млн сум, 103 эш урыны булдырып, металл эшләнмәләр җитештерүне күздә тота. – «РариТЭК СПГ» ҖЧҖ – инвестицияләрнең гомуми күләме 800 млн сум тәшкил итәчәк, 38 эш урыны булдырып, сыекландырылган табигый газ җитештерүне күздә тота. – «СИБТРАК» ҖЧҖ – инвестицияләрнең гомуми күләме 1,8 млрд сум тәшкил итәчәк, 122 эш урыны булдырып, махсус йөк транспорт чаралары җитештерүне күздә тота. – «Хухтамаки Файбер Алабуга» ҖЧҖ – инвестицияләрнең гомуми күләме 1,4 млрд сум тәшкил итәчәк, 35 эш урыны булдырып, кәгазь җепселдән йомырка өчен экологик куркынычсыз һәм биотаркала торган упаковка җитештерүне күздә тота. Шулай ук утырышта «Данафлекс» КГның 2018 елдан бирле «Алабуга» МИЗ резиденты булган җитештерү куәтләрен киңәйтү мәсьәләсе дә каралды. Махсус икътисадый зона территориясендә төргәкләү буенча яңа завод төзү планлаштырыла. Инвестицияләр күләме – 4,5 млрд сумнан артык. Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәтенә тәкъдим ителгән барлык җитештерүләрне эшләтеп җибәрү 2022 елның беренче-икенче кварталына планлаштырылган. Бүген «Алабуга» МИЗ Күзәтү советына тәкъдим ителгән проектлар бөтен республика өчен сәнәгать-җитештерү тармагының мөһим өлеше булачак.