БМО экспертларыннан дөньякүләм инвестицион агымнар турында хисап

2021 елның 21 июне, дүшәмбе

Бөтен дөнья буенча чит ил инвестиция агымнары пандемия аркасында 35% ка кимегән һәм 2019 елда $1,5 трлннан якынча $1 трлнга төште. Бу хакта бүген сәүдә һәм үсеш буенча БМО Конференциясе (UNCTAD) тарафыннан бастырып чыгарылган дөнья инвестицияләре турында хисапта әйтелә. БМО фаразлары буенча, бу соңгы 15 елда иң зур инвестицион кимү.

2020 елның йомгаклау коллегиясендә Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина 2021-2022 елларга инвестицион агымнарны фаразлау кысаларында шул турында сөйләде.

"Чыннан да, безне хәзер зур инвестицион кимү көтә, һәм яңа инвестицион проектлар турында сөйләү бик авыр. Шуңа күрә безгә Татарстан Республикасына кергән инвесторларның финанс сәламәтлеге турында уйларга кирәк", - диелде докладта.

Россиядә Халыкара фондның даими вәкиле Аннет Киобе шулай ук, 2014 елда нефтькә бәяләр төшү чорында ярдәм иткән консолидация нәтиҗәсендә, Россия кризисны җиңелрәк башкарып чыкты, дип белдерде.

"Туры чит ил инвестицияләре күләме Россиядә генә түгел, ә бөтен дөньяда кимегән. Бу санкцияләргә бәйле, әмма гринфилд тибындагы инвестицияләр дә, эре, эш урыннары булдыручы, шулай ук дөньяда кимегән. Ил хөкүмәтләре нәрсә эшли ала - бу үз инвесторларын яклау. Россиядә инвестицияләр үсеше бюрократиянең кимүе аркасында бара", - дип сөйләде Аннет Киобе.

БМО экспертларының чит ил бизнесы ягыннан кертемнәр үсеше өчен киртәләр арасында халыкара корпорацияләргә салым салу кагыйдәләренең үзгәрүен билгеләп үтте. Тагын бер киртә — бизнестан ил эчендә җитештерүне инвестицияләүне һәм үстерүне таләп итүче кайбер илләрнең сәясәте, дип хәбәр итә экспертлар.