Электрон коммерция һәм интеграцияләнгән хезмәтләр буенча Бөтенроссия конференциясе

2021 елның 25 октябре, дүшәмбе

Россия, Швейцария, Дания, АКШ, Төркия, Кытай, Казахстаннан электрон сәүдә, транспорт һәм логистика хезмәтләре базары компанияләреннән, шулай ук Россиянең 8 регионыннан тышкы сәүдә эшчәнлеге белән шөгыльләнүче предприятиеләрдән 220 дән артык вәкиле Kazanexpo мәйданында узучы электрон коммерция һәм интеграцияләнгән хезмәтләр буенча Бөтенроссия конференциясендә катнашты. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина конференциянең пленар утырышында катнашты.

Республика электрон сәүдә базарының алдынгы уенчыларын җәлеп итү сәясәтен эзлекле рәвештә тормышка ашыра. "Яшел Үзән" паркы территориясендә "Вайлдберриз" һәм "Озон" бүлү үзәкләре төзелде. Моннан тыш, Яшел Үзән районында Татарстанның "Казан Экспресс" маркетплейсы тиз үсеш ала башлый, ул илнең иң эре маркетплейслар бишлегенә керә инде. Конференциянең пленар утырышында шундый сүзләр белән Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов чыгыш ясады. Ул шулай ук Зөя мультимодаль логистик үзәгенең комплекслы карарлары турында да искәртте.

Республика өчен тагын бер мөһим юнәлеш - интернет-сәүдә. Узган ел Татарстан аерым ирекле икътисадый зона булдыру юлы белән бонд зоналарын оештыру буенча эксперимент башланган төбәкләр арасына керде.

ECom өлкәсендә чакырылган экспертлар шулай ук электрон сәүдә һәм логистика юнәлешләрен эшләү өлкәсендә регион белән уңышлы хезмәттәшлек тәҗрибәсе турында да белдерделәр. Аерым алганда, «Wildberries» генераль директоры Татьяна Бакальчук бу өлкәдә хезмәттәшлекнең мөһимлеген һәм озак сроклы булуын билгеләп үтте: “Электрон коммерциядә хәзер яңа тренд — төбәк логистикасы күзәтелә. Беренче булып бу тренд нәкъ менә Татарстанны билгеләп үтте, шул исәптән, шуның аркасында без инде берничә ел монда җыелабыз”.

Агымдагы елда Татарстан Идел буе федераль округында һәм тулаем Россиядә уртача күрсәткечләрдән узып киткән электрон сәүдә базарының үсеш темпларын күрсәтә. 9 ай эчендә Татарстан сатучыларының маркетплейсларда саны 5 тапкыр арткан.