Нәфис Косметикс: «Без чимал импортын алыштыру мәсьәләләре белән актив шөгыльләнәбез»

2022 елның 14 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы TidaTalk беләнкыска интервьюларның яңа сәхифәсен дәвам итә. Анда Татарстанныңинвестицион өлкәсеннән килгән әңгәмәдәшләребез 2022 елда эшләрнеңничек торуы һәм үзләренә нинди яңа максатлар куюы турында блиц-интервью форматында сөйлиләр.

Рубриканың чираттагы кунагы "Нәфис Косметикс" компаниясе булды. Көнкүреш химиясе һәм косметик продукция җитештерү буенча Россиянеңиң эре җитештерүчесе. Компаниягә 1855 елда нигез салынган, юу һәмчистарту өчен чаралар җитештерү һәм сату буенча лидерлар рәтендә. Җитештерү комплексы Казан шәһәрендә урнашкан. Продукция Россия Федерациясе, Казахстан, Беларусь һәм БДБ илләре буенча көнкүреш химиясекибетләрендә һәм университетларда сатыла.

Соңгы вакытта җитештерү күләмнәре ничек үзгәрде? Чимал беләнкыенлыклар бармы? 2022 елга планнарыгыз нинди? Сез нинди дә булсаяңалыкларны планлаштырасызмы?

Нәфис Косметикста ел саен җитештерү күләмнәренең органик үсешекүзәтелә. Әйтик, 2021 елда предприятие 332 мең тонна көнкүреш химиясеҗитештергән, бу 2020 елга караганда 12% ка күбрәк. Бүгенге көндә компания чимал кытлыгы кичерми. Предприятиенең шул ук күләмдә продукция җитештерү өчен элек сатып алынган чималы җитәрлек.

Сүз дә юк, команда көн саен базардагы вәзгыятькә бәйле чакырулар беләночраша. Әмма Нәфис Косметикс кризиска каршы оператив карарлар кабул итү буенча зур тәҗрибәгә ия булганга күрә, без бу каршылыкларны хәлитәбез.

Хәзер без чимал импортын алыштыру мәсьәләләре белән актив шөгыльләнәбез. Элегрәк Нәфис Косметикс сыйфатлы өслек-актив матдәләрҗитештерү өчен кирәк булган альфа-олефиннарны, компонентларны АКШтасатып алган иде. Татарстанның нефть кластерында бу продукцияне аз күләмдә җитештерүче предприятиеләр бар. Без альфа-олефиннарҗитештерүне киңәйтә алырлар, шул чакта без аларны Татарстанда сатыпалырбыз дип ышанабыз.

Нәфис Косметикс ел саен җитештерү куәтләрен модернизацияләү һәмреконструкцияләү буенча күп кенә чаралар үткәрә. Компаниянеңпланнарында - җитештерүне киңәйтү һәм яңа продуктларны базар ихтыяҗларыннан чыгып чыгару.

Шулай итеп, быел сыекландыру өчен гельләр җитештерү куәтләрен аена 4,5 меңнән 11 мең тоннага кадәр арттыру проектын төгәлләү планлаштырыла. Проектны тормышка ашыру өчен төргәкләр җитештерү өчен яңа пресс-формалар сатып алынган, шешәләр җитештерү өчен яңа чыгарылганмашиналар сатып алынган, заманча җиһазлар кулланып, яңа югарытизлектәге газ тутыру линиясе заказ бирелгән һәм эшләнә.

Өслек-актив матдәләр җитештерү буенча җиһазларны модернизацияләүбуенча проект дәвам итәчәк, бу исә җитештерелә торган ПАВларныңсыйфатын яхшыртырга мөмкинлек бирәчәк.

Традицион ассортиментта - кер порошоклары, юу өчен гельләр, сабын, савыт-саба юу өчен чаралар, чистарту чаралары һәм техник билгеләнештәгепродукцияләрдән тыш, компания юу өчен капсула, мәчеләр бәдрәфләре өченгигиена тутыргычы, тап җитештерүче һ.б. җитештерүне үзләштерә.

Узган ел без юу өчен капсулалар җитештерү буенча проектны эшләтепҗибәрдек. Нәфис Косметикс үз лабораториясе тарафыннан продуктныңуникаль рецептурасы эшләнгән. Җитештерү һәм төргәкләү өчен заманчаҗиһазлар сатып алынды. Алга таба компания әлеге категория базардаҗитештерү күләмен арттырырга планлаштыра.

Капсула традицион пластик савытта да, макулатурадан эшкәртелгәнинновацион төргәктә дә җитештерелә. Киләчәктә предприятие берничәкатегорияне шундый экоупаковкага күчерергә планлаштыра.