Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Яңа Чишмә районы белән «инвестицион сәгать»

2022 елның 26 ноябре, шимбә

Татарстан Республикасы Яңа Чишмә муниципаль районы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр шимбә көнне республика Хөкүмәте йортында даими рәвештә үткәрелә. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлекнең торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә ирешелгән уңышлар карала.

Яңа Чишмә районы башлыгы Вячеслав Козлов, район эшчәнлегенең төп күрсәткече - тулай территориаль продукт күләме 2022 елда 30 млрд сум күләмендә фаразлана, бу алдагы ел күләменең 117% тәшкил итәчәк, дип сөйләде.

Агымдагы елга фаразлар буенча 4 млрд 200 млн сум күләмендә төп капиталга инвестицияләр күләме планлаштырыла, бу узган елга карата 111,4% тәшкил итәчәк (нефть сәнәгате — 3,2 млрд сум — 76%, авыл хуҗалыгы — 700 млн сум — 17%, шәхси ярдәмче хуҗалык — 180 млн сум — 4%, кече һәм урта бизнес — 120 млн сум — 3%).

Яңа Чишмә муниципаль районында берничә инвестицион проект гамәлгә ашырыла:

- «АгроРаздолье» ҖЧҖ районның агросәнәгать комплексына 1,7 миллиард сумнан артык акча кертте. Алдагы планнарда ашлык саклау складлары булган яңа ашлык киптерү комплексы төзү. Екатерина Бистәсе авылында район фонды җирләреннән җир кишәрлеге сайлап алынган, проект эшләре бара.

- «Чишмә» кулланучылар кооперативы сукмак һәм бал кортлары үстерү буенча инвестиция проектын үстерү буенча үсеш темпларын арттыра. Агымдагы елда җиләкне шоклы туңдыру өчен суыту җиһазлары сатып алынды һәм урнаштырылды. Әлеге проектка инвестицияләрнең гомуми күләме 50 млн сумнан артык тәшкил итте.

- «Бистә» ҖЧҖ - Яңа Чишмә заводы» быел җиһазларны модернизацияләде һәм 70 млн сумлык территорияне асфальтлады.

Тэглар: Татарстан Республикасының инвестицион дайджест