Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Бөгелмә районы белән «инвестицион сәгать»

2023 елның 4 марты, шимбә

Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районы Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республика киңәшмәсендә тотрыклы социаль-икътисадый үсеш тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр атна саен республика Хөкүмәте йортында уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларның үсеше, эшмәкәрлекнең торышы, хезмәт хаклары һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдәге казанышлар карала.

Бөгелмә районы башлыгы Линар Закиров район үсешенең мөһим күрсәткече булып тулай территориаль продукт күләме торуын билгеләде, ул 2022 ел нәтиҗәләре буенча 78 млрд сум тәшкил итәчәк, район агымдагы елга үсеш темпын 7% ка арттыру һәм 80 млрд сумга җитү бурычын куйды.

Инвестицион проектларны тормышка ашыру районның тотрыклы үсешенә ярдәм итә. Муниципаль район буенча 2022 елда инвестицияләрнең гомуми күләме 7,5 миллиард сумга бәяләнә.

Районга сөт җитештерүче иң эре «Эконив»ны җәлеп итү, һичшиксез, үсешнең төп факторларының берсе булды.

Компания монда югары технологияле заманча производство булдырды. Эре мөгезле терлекләрнең баш саны арту сәбәпле, инвестор терлек азыгы культуралары өчен чәчү мәйданнарын 7 мең гектарга арттырды. Бүген предприятие 30 мең гектардан артык җир эшкәртә - бу Бөгелмә районының барлык сөрүлек җирләренең 47% тәшкил итә. 2022 елда 1 миллиард 214 миллион сумлык продукция сатылган. Бренд кибете ачылды. Планда - тагын бер сәүдә ноктасын ачу.

Сату чорында инвестицияләрнең гомуми күләме – 11 млрд сумнан артык.

Тагын бер мөһим проект — 100 мең тонна сыйдырышлы «Районара элеватор комплексын төзү». Инвестицияләрнең гомуми күләме 2,8 млрд сум тәшкил итәчәк.

«РЕСУРС» агрохолдингының «Токарев кошчылык фабрикасы» - 2019 елда бетерелгән «племрепродукт» базасында барлыкка килгән предприятие. Яңа кошчылык фабрикасы мәйданчыкларында инде 300 мең баш бройлерлы кош бар. Быел 32 миллион данә инкубация йомыркасы җитештерү көтелә. 2022 елда предприятиегә 42 миллион сумга якын акча салынган.

«НТЭС» предприятиесенә 41 миллион сумнан артык инвестицияләр җәлеп ителгән. Төп эшчәнлек төре - нефть сәнәгате өчен җиһазлар эшләү һәм җитештерү. 2022 елда үз җитештерү куәтләрендә махсус техника – мини-төягечләр чыгаруга керештеләр.

Бөгелмә кабель заводы кабель-үткәргеч продукция җитештерә һәм сата. 2022 елда җитештерелгән эшләнмәләрнең гомуми күләме 352 миллион сум тәшкил иткән. Төп капиталга 11 миллион сумнан артык инвестицияләр җәлеп ителгән.

Бүген «Карабаш диңгезе» масштаблы проектын тормышка ашыруга әзерлек эшләре бара. Пляждан һәм йөзү урыннарыннан тыш, булачак туристик зона чаңгы шуу комплексын да үз эченә ала. Ул гомуми озынлыгы 6 км булган биш трассадан торачак. Территориядә шулай ук кунакханә, кунак йортлары, ресторан, азык-төлек һәм СПА зонасы урнашачак. Курортның гомуми мәйданы 31 гектардан артып китәчәк, инвестицияләр күләме — 400 млн сумнан артык.

Шулай ук Бөгелмә районында шәхси сәнәгать мәйданчыклары да аккредитацияләнде. Бердәм идарәче компания - «Бөгелмә сөт комбинаты». Аларның гомуми мәйданы 50 мең квадрат метрдан артык. 7 резидент сөт продукциясен эшкәртү һәм икмәк-күмәч әйберләре җитештерү белән шөгыльләнә. Узган елда предприятиеләр әйләнеше 701 миллион сум тәшкил иткән.