Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Теләче районы белән «инвестицион сәгать»

2023 елның 11 марты, шимбә

Татарстан Республикасы Теләче муниципаль районы Татарстан Республикасы рәислегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр атна саен республика Хөкүмәте йортында уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә казанышлар карала.

Теләче районы башлыгы Нәҗип Хаҗипов район үсешенең мөһим күрсәткече булып тулаем территориаль продукт күләме торуын билгеләде: ул, алдан исәпләүләр буенча, 2022 елда чагыштырма бәяләрдә 5% ка арткан (2021 елда 7,3 млрд) һәм 8,3 миллиард тәшкил иткән. Агымдагы елга бурыч - 4% үсеш темпына яки 8,6 млрд сум дәрәҗәсенә ирешү.

Куелган максат - икътисадны диверсификацияләү, районның тулаем эчке продуктта сәнәгать өлешен арттыру - үтәлә һәм үз җимешләрен бирә. «Теләче» сәнәгать паркы үсеше, «Нәүрүз» сөт эшкәртү кооперативы, Шармаш кирпеч заводы һәм башка кечкенә, әмма район өчен мөһим предприятиеләр ярдәмендә икътисад структурасында сәнәгать җитештерүе өлеше 27% тәшкил итте (2020 елда - 19%, 2021 елда - 27%). Узган елда 3,8 млрд сумлык үз җитештерү продукциясе җибәрелгән.

Сәнәгатьнең төп таянычы һәм үсеш ноктасы булып «Теләче» сәнәгать паркы тора. Узган елда резидентлар әйләнеше 3,3 млрд сумнан артык тәшкил итте (2021 елда 2,8 млрд, 2020 елда 2,4 млрд).

«ЛМР Пласт» ҖЧҖнең якорь резиденты 2,7 млрд сумнан артык продукция җибәргән. 2022 елда полиэтилен калдыкларны эшкәртүнең яңа юнәлеше үсеш ала башлый, алга таба пластик әйберләр җитештерүдә кулланыла. Алынган икенчел валчык ахыргы продукция өчен кирәкле чималның 15% ка кадәр каплый. 2022 елда инвестицияләр күләме 480 млн сум тәшкил итте (2021 елда 880 млн сум).

«ТопГаз» ҖЧҖ - табигый газны сыекландыру заводы. 1,5 млрд сумлык проект. Елына 12 мең тоннадан артык куәте бар. Новатэк һәм Раритэк кебек эре компанияләр белән СПГ җиткерү килешүләре төзелгән.

«Авангард-Строй» ҖЧҖ тимер янгынга каршы ишекләр җитештерү буенча яңа цехны файдалануга тапшырды. Быел җиһазларны комплектлау планлаштырыла.

«Богородские розы теплицы» ҖЧҖ гидропоникада тюльпаннар үстерүнең яңа ысулын үзләштерә. Быел язгы бәйрәмнәрдә 2 млн тюльпан уңышлы җитештерелгән һәм сатылган. 1700 кв. м. өстәмә теплица төзү планлаштырыла. Инвестицияләр суммасы 40 млн сумга бәяләнә.

Узган ел дәрәҗәсенә карата 108% уңай индексы белән Теләче «Нәүрүз» май заводы эшли. 2022 елда әйләнеш 650 млн сумнан артып киткән. Көненә 70 тонна сөт эшкәртелә. Максат - 100 тонна. 2019 елдан 142 млн сум инвестицияләнгән.

«Теләче» үсемлекләр питомнигы» ҖЧҖ утырту территориясен 16 га га кадәр арттырды. Агымдагы елда тагын 10ны утырту һәм өстәмә теплицалар төзү планлаштырыла. Инвестицияләр күләме 15 млн сум тәшкил итә.

"Август-Теләче" компаниясе системалы үсешен дәвам итә. 2021 елда заманча ашлык киптерү комплексы төзелә, ә 2022 елда 8 мең тоннага ашлык саклау буенча склад төзелә. Инновацион орлык комплексы төзелеше дәвам итә. «Петкус» фирмасының югары технологияле җиһазлары монтажлана. Объектны файдалануга тапшыру вакыты – агымдагы елның август ае. Инвестицияләрнең гомуми күләме 1,2 млрд сум, шул исәптән 2022 елда 500 млн сум.

Яңа инвестор — «Мировет» компаниясе. Алга һәм Сауш торак пунктларында 2 мәйданчык төзү планлаштырыла. Планлаштырылган инвестицияләр күләме 800 млн сумнан артык. Бу проектны шулай ук Инвестицион советында тәкъдим итәргә планлаштыралар.

«Игенче» ҖЧҖ 307 млн сумлык инвестицияләр күләмендә 500 баш терлеккә исәпләнгән комплекс төзелешен тәмамлый.

"Алан" хуҗалыгы 1000 башка исәпләнгән сөт комплексы төзелешен дәвам итә. Инвестицияләр күләме - 558 млн сум. Беренче чиратны тапшыру 2023 елның 4 кварталында көтелә.