Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Тәтеш районы белән «инвестицион сәгать»

2023 елның 18 марты, шимбә

Татарстан Республикасы Тәтеш муниципаль районы Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр атна саен республика Хөкүмәте йортында уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә казанышлар карала.

Тәтеш районы Башлыгы Сафиуллов Рәмис район үсешенең мөһим күрсәткече булып тулаем территориаль продукт күләме торуын билгеләде, ул узган ел йомгаклары буенча 9 млрд 550 млн сум яки чагыштырма бәяләрдә 105% тәшкил иткән.

Район икътисадының өстенлеге булып аграр тармак тора, аның өлешенә тулаем продукт структурасында якынча 57% туры килә. Хуҗалыкларның барлык категорияләрендә дә 7 миллиард 100 миллион сумлык авыл хуҗалыгы продукциясе җитештерелгән, елына 145 процент үсеш белән.

Бер тармак та тиешле күләмдә инвестицияләр кертмичә үсә алмый. Узган елда аларның күләме 2,2 млрд сум тәшкил итәчәк.

Соңгы елларда районда терлекчелекне тотрыклы үстерү өчен ышанычлы нигез салынды. Узган елда гына да инвестицияләр миллиард сумнан артык тәшкил иткән, бу терлекләрне тоту шартларын, җитештерү технологияләрен, терлекчеләрнең хезмәт шартларын тамырдан үзгәртә, бу ахыр чиктә терлекләрнең продуктлылыгына уңай йогынты ясый.

«Бакрчи» ҖЧҖ 1200 савым сыерына исәпләнгән беренче эре сөт комплексын төзү эшен башлады. Инвестицияләр күләме 1,2 млрд сум тәшкил итәчәк.

Өч хуҗалыкта барлыгы 1100 савым сыерына терлекчелек биналары төзелә:

- «Агросоюз» ҖЧҖ, 435 млн сум күләмендә инвестицияләр күләме;

- «Татарстан» АФ ҖЧҖ төзелешкә 450 млн сум акча кертәчәк;

- «Родина» АФ ҖЧҖ 320 млн сум инвестицияләргә җыена.

Районда аккредитацияләнгән «Тәтеш» сәнәгать паркы эшли. Узган ел резидентлар 122% үсеш белән 623 млн сумлык продукция җитештергән, 100 дән артык кеше эшли, бер елда 61 миллион сумнан артык инвестицияләнгән.

"Полимер Поволжье"да бина реконструкцияләнә, икенче җитештерү линиясе урнаштырыла, җитештерелгән продукция күләме 2 тапкыр арта. Инвестицияләр күләме 57,9 млн сум тәшкил итә.

Балык эшкәртү белән шөгыльләнүче Евдокимов ИП коптиль цехын модернизацияли, суыткыч җиһазлар сатып алына, җитештерелгән продукция ассортименты киңәйтелә. Эшмәкәр агымдагы елга балык эшкәртү буенча яңа цех төзү эшен башларга ниятли. Проектка инвестицияләр күләме 25 млн сум тәшкил итәчәк.