Татарстан Республикасының инвестицион дайджесты: Зәй районы белән «инвестицион сәгать»

2023 елның 2 сентябре, шимбә

Татарстан Республикасы Зәй муниципаль районы Татарстан Республикасы Рәисе рәислегендә узган республика киңәшмәсе кысаларында тотрыклы социаль-икътисадый үсешне тәэмин итү чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Мондый киңәшмәләр атна саен республика Хөкүмәте йортында уза. Район башлыгы докладында район эшчәнлегенең төп күрсәткечләре, тармакларны үстерү, эшмәкәрлек торышы, хезмәт хакы һәм эшсезлек дәрәҗәсе, социаль инфраструктура һәм торак төзелеше темплары, мәгариф, төрле өлкәләрдә казанышлар карала.

Зәй районы башлыгы Разиф Кәримов район эшчәнлегенең төп күрсәткече булып тулаем территориаль продукт күләме тора дип билгеләде, ул 2022 ел йомгаклары буенча 68,5 млрд сумнан артып киткән. Үсеш динамикасы узган елга карата 115%.

Узган елда район икътисадына 6 млрд сумнан артык инвестиция кертелгән, узган елга карата 127% үсеш.

“Прогресс” сәнәгать паркы аккредитация узган. Бүген анда 3 резидент урнашкан, җирләрне күчерү, рөхсәт ителгән эшчәнлек төрен үзгәртү буенча эш тәмамлану стадиясендә.

65 млн сумлык инвестиция проектлары булган тагын ике резидентны җәлеп итү каралган.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгында муниципалитет өчен шәһәр автовокзалы функцияләрен саклап, юл буендагы сервис объекты буенча "КамаТрак" компаниясе белән муниципаль-хосусый партнерлык проекты килештерү стадиясендә. Проектның бәясе - 25 млн сум.

Җирле эшмәкәрләрнең инвестиция кертемнәре арасында 800 кв. метр мәйданлы сәүдә үзәге төзү, үз продукциясен сату һәм җәмәгать туклануы зонасын булдыру өчен коммерция объекты төзү буенча проектлар гамәлгә ашырыла.

"Федотово" спорт-эшлекле комплексының тау чаңгысы трассасын этаплап реконструкцияләү дәвам итә. Инвестор инфраструктурага 270 млн сумга якын акча керткән инде. Әлегә 1800 кешегә кадәр үткәрү сәләте булган кресло күтәргечне алыштыру мәсьәләләре хәл ителмәгән, проектның бәясе - 250 млн сум.

Зәй кирпеч заводында модернизация көтелә. Якын арада елына 30 млн данә клинкер кирпеч җитештерү буенча яңа цех төзү планлаштырыла. Хәзерге вакытта проект эшләре, җирләрне бизәү бара. Инвестицияләр 300 млн сумнан артык тәшкил итәчәк.

Газ чистарту җиһазларын монтажлауның соңгы, II этабы тәмамланган. Предприятие төбәктә беренче булып регенератив термик окислануның уникаль җайланмасын кертә, бу “Техно” заводының атмосфера чыгаруларының 98% утильләштерергә мөмкинлек бирә.

Шул ук вакытта проект җылылык энергиясен кабат кулланырга мөмкинлек бирә, бу табигый газ чыгымнарын шактый киметә, углерод эзен 10-15% ка кадәр киметә. Бу максатларга барлыгы 170 млн сум инвестиция юнәлдерелгән.