Татарстан яңадан иң яхшы инвестицион климатлы регион булып танылды

2015 елның 3 декабре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы “Иң уңайлы инвестицион климатлы Россия Федерациясенең субъектыНоминациясендә Алтын бүләк” алды. “Инвестицион фәрештә” (рус. “Инвестиционный Ангел”) халыкара инвестицион Премиясен бүләк итү тантаналы церемониясе Мәскәүдә 30 ноябрьдә үтте.

Моннан башка кайбер Татарстан инвестор да билгеләнде. “Ел инвесторы” номинациясендә «Челны-Бройлер» ҖЧҖ /LLC  «Chelny-Broiler» Көмеш бүләк, “Елның технологик инвесторы” номинациясендә Бакыр бүләген «ФОРД Соллерс Eлабуга» ҖЧҖ/LLC Ford Sollers алды.
Бүләкләр Яңа проектларны алга таба мавыктыру буенча Стратегик Инициативалар Агентлыгы рейтингы, WOD – Research аналитик хезмәте рейтингы һәм рәсми статистика мәгълүматлары нигезендә бирелде.
“Күбесе Татарстанның лидеры булуына инде гадәтләнделәр. Әмма лидерлык – бу байлык һәм дан гына түгел, әмма җаваплылык. Бу һәркөнлек хезмәт. “Инвестицион фәрештә” бүләген алган безнең республика һәм инвесторларны котлыйм”, - дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгели.
“Инвестицион фәрештә” Премиясе 2010 елдан уза һәм Россиядә югары сыйфатлы продукция һәм хезмәтнең конкурентлыгын тормышка ашыру, эшкәртү һәм җитештерүгә инвестицияләү өлкәсендә казанышлар, компетентлык һәм профессионализм өчен бирелә. Премия максаты –кызыклы инвестицион проектларны тормышка ашыру өчен дөньяга Россия икътисадының инвестицион җәлеп итүчәнлеген күрсәтү.
Премия оештыручысы – Бөтендөнья Тотрыклы үсеш оешмасы. Яңа проектларны алга таба мавыктыру буенча Стратегик Инициативалар Агентлыгы рейтингы нигезендә ул һәр елны иң инвестицион җәлеп итүче Россия Федерациясе субъектларын, шулай ук иң актив һәм атказанган чит ил һәм Россия инвесторларын билгели.
Чарада “Инвестицион фәрештә” оештыручы комитеты рәисе, World Organization for Development  президенты Роберт Абдулин, Мәскәү Хөкүмәте министры, Мәскәү шәһәренең тышкы икътисади элемтәләр департаменты җитәкчесе Сергей Черемин, РФндәге Татарстан Республикасының халыкара һәм икътисади мәсьәләләр буенча вәкаләтле вәкиле урынбасары Булат Миннуллин, вице-президент, “Эшлекле Россия” халыкара эшчәнлек буенча Дирекция җитәкчесе Нонна Каграманян,  Samsung Electronics Rus Company маркетинг буенча директор Сергей Певнев һәм башкалар катнашты.

Белешмә
World Organization for Development (Бөтендөнья Тотрыклы үсеш оешмасы Ассоциациясе) - ЭКОСОС БМО карамагындагы махсус консультатив дәрәҗәсен алган халыкара хөкүмәткә кермәгән оешмасы.  Ул 2009 елда БМО принциплары һәм идеяләренә килешеп булдырылды. Үз структурасында аның WOD-Research Аналитик Тикшеренүләр Хезмәте, World EconomicJournal халыкара басмасы, “Инвестицион фәрештә” Халыкара Премиясенең оештыручы комитеты керә. Үз статусына килешеп актив чыгыш ясый һәм төрле халыкара мәйданнарда, шулай ук БМО мәйданында үз позициясен күрсәтә. Үсеш алган һәм үсүче илләр, алар арасында Россия Федерациясе, БДБ, БРИКС, ЕБ, АКШ территорияләрендә эшли.