Татарстан инвестицияләр һәм туристларны җәлеп итү өчен кинога ставкалар ясый

2019 елның 9 сентябре, дүшәмбе

Кытай, Франция, Германия, Греция, Швейцария, Иран, Монголия командалары һәм Россиядән 3 команда (Черкесск ш., Санкт-Петербург ш., Мәскәү ш.) атна дәвамында Татарстанның бай тарихын, мәдәниятен һәм республика территориясендә ачылучы, дөнья җәмәгатьчелеген тәкъдим итү өчен кыска метражлы фильмнарда үз күзаллауларын тормышка ашырдылар. Татарстан башкаласында XI Халыкара яшьләр кинофестивале кысаларында узган «7 көн эчендә кино» проектына йомгак ясалды. Нәтиҗә – катнашучы илләрдә күрсәтеләчәк киноальманахлар.

Кинокартиналар Казанда, ЮНЕСКО Бөтендөнья мирасы исемлегенә кертелгән Свияжск утрау-шәһәрендә һәм Татарстанның Лаеш районында төшерелде.

«Егетләрнең кыска метражлы кино ясау өчен 5 көне генә булды. Әлбәттә, бу җиңел түгел. Бүген сезнең тарихта калганны карарга һәм тәэсир итәргә уникаль мөмкинлекегез бар», – дип билгеләп үтте конкурс эшләре күрсәткәндә проектның продюсеры Станислав Ершов.

Жюри әгъзалары бәяләве буенча 1нче урынны Георгий Даниелянц (Россия) картинасы алды. 2нче урын Йоав Пэрриш командасына (Швейцария) бирелде. Өченче урынны Гасиде Голмакани җитәкчелегендәге Иран командасы кинолентасы яулады. Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгыннан махсус бүләк Карачай-Черкес республикасыннан режиссер Артур (Магомет-Али) Наймановның «Сөембикә» проектына тапшырылды. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина Монголия командасына тамашачылар симпатиясе призын тапшырды.

«Мин кино өлкәсендә эксперт түгел, ләкин төгәл беләм: тамырларын белми торган кешенең киләчәге юк. Шуңа күрә безнең тамашачылар симпатиясе призын Монголия командасына тапшырасым килә», – дип ТР ИҮА башлыгы билгеләде.

«Россия-Ислам дөньясы: KAZANSUMMIT» XI халыкара икътисадый саммиты кысаларында кино призмасы һәм киноиндустриянең синхрон үсеше аша Татарстан тамашасын агымдагы елның апрелендә Халыкара мөселман киносы фестивале кысаларында тәкъдим иттеләр. Оештыручылар проект кинотуризм үсешенә этәргеч бирер, маршрутлар булдырырга һәм төшерү урыннары буенча экскурсияләр үткәрергә мөмкинлек бирер дип өметләнә.

«7 көн эчендә кино» – мәдәниара диалог, киноның яңа чынбарлыклары барлыкка килү, Татарстанның да, проектта катнашучыларның да күпьяклы потенциалын ачу мәйданы. Бу безне бизнес алып бару, инвестицияләр җәлеп итү өчен мәйданчык буларак та, туристик локацияне дә таныта», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

Татарстанның икътисади үзенчәлекләре белән танышу өчен проектта катнашучылар Татарстанның инвестицион торагында булдылар. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Линар Якупов регионның Made in Tatarstan бренды астында эшләп чыгарган экспорт продукциясен тәкъдим итте, ә чын йортта бөтен колоритны ачып, татар милли киемнәрен бизәделәр.

«Татарстанда миңа барысы да бик ошады, бигрәк тә кешеләр: алар бик дустанә һәм кунакчыл. Республикада традицияләрне киләчәккә ничек карыйлар да шулай саклыйлар», – дип уртаклашты Монголиядән килгән катнашучы.