Дәүләт-хосусый партнерлык буенча III тармак форумы: INVEST IN HEALTH

2019 елның 10 сентябре, сишәмбе

28 октябрьдә Татарстан башкаласында Kazan Palace by Tasigo кунакханәсендә INVEST IN HEALTH дәүләт-шәхси партнерлык буенча III тармак форумы узачак. Чараны оештыручылар – ДХП Милли үзәге ярдәмендә Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы.

Беренче тапкыр ДХП буенча Форум 2017 елда узды, ул 4 илдән һәм Россиянең 17 регионыннан 350 катнашучыны берләштерде. Бу елның чараның төп сораулары арасында Сәламәтлек саклау өлкәсендә ДХП проектларын тормышка ашыру буенча Россия регионнарының тәҗрибәсе, концессия килешүләрен өзү сәбәпләре, тармакка хосусый инвестицияләрне җәлеп итү, шулай ук ДХП проектларының норматив-хокукый базасы.

Сәламәтлек саклау – бөтен дөньяда ДХП үсеше өчен икътисадның иң популяр өлкәләренең берсе. Сәламәтлек саклау өлкәсендә дәүләт-хосусый партнерлык принципларында проектлар саны арта. ДХП механизмнарының инновацион практикаларын, хәзерге заман җиһазланышын кертергә, шулай ук медицина ярдәмен күрсәтүнең сыйфатын камилләштерергә рөхсәт итәләр.

Сәламәтлек саклау өлкәсенә бюджеттан тыш акчаларны җәлеп итү Россия сәясәтенең стратегик бурычы булып тора. «Дәүләт-хосусый партнерлык социаль өлкәне үстерү максатларында дәүләт һәм шәхси сектор мәнфәгатьләрен берләштерергә мөмкинлек бирә», – дип белдерде Россия Сәламәтлек саклау министрлыгының дәүләт-хосусый партнерлык буенча Координацион советы утырышында Федерация Советы Рәисе урынбасары Галина Карелова.

Бүгенге көндә дәүләт хакимияте органнары һәм шәхси партнерлар гемодиализ, лаборатория хезмәтләре, онкология, позитрон-эмиссион һәм компьютер томографиясе, стоматология һ. б. өлкәләрдә хезмәттәшлек итәләр.

2019 елда Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының йомгаклау коллегиясе утырышында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Сәламәтлек саклау өлкәсендә пациентларга хезмәт күрсәтү сыйфатын арттыруга ярдәм итә торган дәүләт-шәхси партнерлыкны үстерүгә аерым игътибар бирергә өндәде.

«Әйтик, Татарстан Республикасында 2011 елдан башлап медицина үзәкләрен ачу буенча уңышлы концессион килешүләр гамәлгә ашырыла, шул исәптән репродуктив сәламәтлекне торгызу, гемодиализ һәм томотерапия технологияләре ярдәмендә яман шешне дәвалау, церебраль параличлы балаларны реабилитацияләү өчен. Сәламәтлек саклау өлкәсендә ДХП мөмкинлекләрен киң куллану эшмәкәрләргә акча эшләргә, дәүләткә акчаны калдырырга, ә халыкка тагын да сыйфатлырак медицина хезмәтләрен алырга мөмкинлек бирә», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина белдерде.

Теркәлү чараның рәсми сайтында ачылды investinhealth.ru.

Фото: medvestnik.ru