Без «Шәригать буенча финанс грамоталыгы» бушлай email-курсын башлап җибәрәбез

2020 елның 22 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы һәм Россия ислам институты «Шәригать буенча финанс грамоталылыгы» email-курсын башлап җибәрә.

«Күпчелек кешеләр хезмәт хакын арттырырга тели, ләкин шул ук вакытта үз рухилыгын югалтмый. Без даими рәвештә чит ил партнерлары белән аралашуда, шулай ук «ислам финанслары» термины презентацияләре һәм чаралары барышында файдаланабыз. Халык тарафыннан аңлашылмаучанлык белән очрашканда, без ислам икътисадының төп принципларын аңлаешлы тел белән аңлатырга, шул рәвешле аудиториябезнең финанс грамоталылыгы дәрәҗәсен арттырырга булдык. Шулай ук финансларны этик яктан алып бару халык керемнәренең тигезсезлеге кебек глобаль икътисади проблема белән көрәшергә мөмкинлек бирә», - дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина билгеләде.

«Һәр мөселман өчен матди байлыклар белән дөрес мөрәҗәгать итүнең мөһимлеген бәяләп бетерү мөмкин түгел. Ислам бизнес-этикасы күрсәтмәләре универсаль һәм икътисадый мөнәсәбәтләрнең барлык дәрәҗәләрендә, шул исәптән безнең ил территориясендә дә, тиешле дәрәҗәдә һәм хокукый озата барганда. Әлеге курс тыңлаучыларга ислам финанслары һәм инвестицияләү нигезләрен аңлауда, шулай ук мөселман кыйммәтләре белән килешеп, көндәлек эшлекле операцияләр өчен шартнамәләр төзүдә шактый алга китәргә мөмкинлек бирәчәк», - дип шәрехләде Россия ислам институты ректоры Рәфыйк Мөхәммәтшин.

Курс кысаларында сез белерсез:

• шәхси финанс планлаштыру нигезләре;
  • традицион финанслар партнерлык финанслардан нәрсә белән аерылып тора;
  • ничек дөрес итеп финанслар белән эш итәргә һәм ислам бизнес-этикасы нигезендә инвестицияләргә;
  • ислам бизнес этикасында нинди финанс инструментлары рөхсәт ителә;
  • инвестицияләрне хәләл бизнеска ничек җәлеп итәргә;
  • Россия законнары һәм шәригать кануннары нигезендә килешүләрне ничек төзергә.

Моннан тыш, сез Россиядә бүген үк билгеле булган ислам финанс һәм инвестиция продуктлары исемлеген алачаксыз.

Ай дәвамында һәр сишәмбе һәм җомга саен курс катнашучылары лекцияләр һәм практик биремнәр белән тематик хатлар алачак.

Email-курска теркәлү 25 июльгә кадәр түбәндәге сылтама буенча башкарыла: https://forms.yandex.ru/u/5f0c4e989cd1e0043af86835/