Татарстанда HalalGuideMall күп функцияле хәләл үзәк ачылачак

2020 елның 19 августы, чәршәмбе

Татарстан башкаласында HalalGuideMall күп функцияле хәләл үзәк төзеләчәк. Проект 19 августта Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә узган республиканың Инвестицион советы утырышында хупланды.

«Бу Россиядә мөселман кыйммәтләрен алга мавыктыручы беренче сәүдә моллы булачак. Без бу проектны татарстанлыларны хәләл продукция һәм хезмәтләр белән тәэмин итү, хәләл кафелар һәм рестораннар ачу өчен генә түгел, ә барлык ислам кануннарын да исәпкә алып, бөтен гаилә белән уңайлы вакытлар үткәрү өчен мәйданчык һәм эшлекле мәйдан булдыру өчен дә хупладык. Сүз дә юк, башка инвестпроектларны гамәлгә ашырудагы кебек, яңа эш урыннары булдыру да кыйммәткә ия. Бу очракта 100 дән артык кеше эшли.

HalalGuideMall – уникаль инновацион проект, HALAL COINS аша сатып алу мөмкинлеге бирәчәк. Проект 2 онлайн-платформаны күз алдында тота: сатып алучылар өчен HalalShop һәм HalalTrading HalalGuideMall резидентлары өчен.

Проектка инвестицияләрнең гомуми күләме – 270 млн сум. HalalGuideMall җирле товар җитештерүчеләр һәм фермерлар чималын куллану исәбенә икътисадның реаль секторын үстерүгә, шулай ук Идел Буе буенча «MADE IN TATARSTAN» брендының әзер продукциясен сатуга ярдәм итәчәк», – дип Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина сөйләде.

Татарстан хәләл индустриясен үстерүгә зур игътибар бирә. Бүген "хәләл" төшенчәсе – ислам тарафдарлары өчен стандарт кына түгел, дөньяви җәмгыятьләрдә продукция һәм хезмәт күрсәтү сыйфаты күрсәткече дә. Биредә икътисадның барлык секторлары диярлек тәкъдим ителгән.

Татарстан хөкүмәте тарафыннан хәләл яшәү рәвешен үстерү буенча «юл картасы» расланды (Halal Life Style). Чаралар комплексы «Россия – ислам дөньясы» стратегик караш төркеме эшчәнлеге кысаларында гамәлгә ашырыла, аны Президент Владимир Путин кушуы буенча 2014 елдан башлап Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкли. «Юл картасы» хәләл туризм, хәләл җитештерү, мода, финанслар, IT һәм медиа өлкәләренә кагыла. Чаралар планы мөселманнарның туристик агымын арттыруга, Татарстан һәм бөтен ил халкын хәләл яшәү рәвешенә җәлеп итүгә, хәләл стандартлар буенча продукция әйләнеше арттыруга, халыкның мөселман модасына мөнәсәбәтен арттыруга, Россиядә һәм чит илләрдә Татарстан брендларын популярлаштыруга, шулай ук Татарстанда шәригать нормалары буенча база финанс IT-инфраструктурасын булдыруга юнәлтелгән.

HalalGuideMall Казанда Оренбург тракты һәм Халев урамнары киселешендә урнашачак. Үзәк хәләл азык-төлек һәм азык-төлек булмаган товарларның алдынгы брендларын берләштерәчәк. Көндезге сәүдә эшчәнлегеннән тыш, биредә эшлекле активлык алып барылачак – заманча мультимедиа системалары белән җиһазландырылган киңлек, форумнар һәм башка чаралар уздыру өчен гамәлгә ашырылачак. Кичке вакытта гаилә белән ял итү мөмкин булачак.

Halalguidemallның беренче катында сәүдә заллары һәм рестораннар урнаштыру күздә тотыла. Икенче катта шулай ук рестораннар һәм балалар зонасы өчен киң урын проектланган. HalalGuideMall концепциясендә ресторан зонасына аерым игътибар бирелгән, 3 яшьтән алып 12 яшькә кадәрге балаларга, аниматорлар, Ислам кануннарына туры килә торган белем бирү программалары булган, аларның ата-аналары сәүдә үзәгенә эш көне дәвамында барганда аеруча зур гомуми балалар уены булачак. Halalguidemallда әһәмиятле чаралар уздыру өчен зур банкет залы, шулай ук киресенчә автор кухнясы рестораны урнаштыру планлаштырыла. Halaleda кушымтасы аша ризыкларны HalalGuide кушымтасы аша китерү хезмәте бөтен нәрсәгә мөһим өстәмә булачак.

Сәүдә үзәге гыйбадәт бүлмәләре һәм ритуаль юыну бүлмәләре белән җиһазландырылачак, бу исә мөселманнарга гыйбадәт кылу йолаларын үтәргә мөмкинлек бирәчәк.

HalalGuideMall шулай ук ир-атлар һәм хатын-кызлар өчен аерым керү урыннары белән тәэмин ителәчәк.